Finansowanie budowy domu

Finansowanie budowy domu

24 maja 2018 1 By Syneko

Decydując się na budowę domu mamy, jako inwestor, o wiele większą możliwość decyzyjną niż w przypadku na kupna mieszkania czy gotowego domku od developera. Jednak najistotniejszą kwestią przy wyborze rozwiązań w naszej inwestycji są zazwyczaj finanse.

Kredyt hipoteczny

Ten sposób ostatnio zyskujący na popularności jest jedna z opcji uzyskania środków na budowę własnego domu. Zabezpieczenie spłaty tego rodzaju kredytu to nasza budowa. Zazwyczaj jest on rozłożony na transze i kolejną część dostajemy zazwyczaj po osiągnięciu kolejnego etapu budowy.

Wkład własny

Decydując się na kredyt musimy mieć wkład własny. Jednym z przykładów wkładu własnego będzie nasza działka. Najlepiej jeśli jej wartość zostanie określona poprzez wycenę nieruchomości. Istnieje zasada, że im większy wkład własny tym lepsze warunki kredytu możemy negocjować z bankiem.

Kosztorys

Przy decyzji o kredyt musimy mieć kosztorys. Jednak warto go posiadać nawet jak nie planujemy korzystania z pożyczki bankowej. Pozwoli nam to wtedy sprawdzić jakie elementy budowy są najbardziej kosztowne i poszukać ewentualnych alternatyw.

Niestandardowe rozwiązania

Jeśli jednak z jakiś powodów nasze zarobki nie pozwalają nam na uzyskanie odpowiednio wysokiego kredytu możemy poszukać innych rozwiązań dostępnych na rynku.

Cięcie kosztów

Mamy dużo sposobów na obcięcie kosztów przy budowie domu:

  • projekt – zawsze możemy wybrać mniejszy projekt, który nie będzie tak kapitałochłonny, albo taki do rozbudowy;
  • tryb gospodarczy – możemy sprawdzić czy zatrudniając fachowców wśród znajomych czy miejscowych małych firm budowalnych porobimy oszczędności;
  • wybór oferty – są firmy, które potrafią wybudować dom dla rodziny 2+2 za kwotę 150 tys. zawsze można sprawdzić ten kierunek;
  • budownictwo alternatywne – dom w stylu kanadyjskim, niedrogi szkieletowy dom, który powoli zyskuje na popularności;
  • wracając do korzeni –z naszych rejonów pochodzą domy gliniane, wykonane najczęściej w technologii szkieletu drewnianego z wypełnieniem słomiano-glinianym, dużo takich domów sprzed lat do dziś stoi na Węgrzech.

Każda budowa wymaga zaplanowania wielu inwestycji. Od uzbrojenia działki po wybór odpowiedniej technologii budowania i projektu. Są to dwa najważniejsze czynniki mające wpływ na cenę naszego domu.