Branża kurierska w Polsce z oczywistych względów działa przede wszystkim w oparciu o transport drogowy. Rosnące ceny paliw i podwyżki, których prawdopodobnie musimy się spodziewać budzą obawę proporcjonalnego wzrostu cen usług kurierskich. Czy to zjawisko jest nieuniknione? Jak przewoźnicy podchodzą do kształtowania swojego cennika w oparciu o koszty paliwa? W jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek wzrostu cen?
Jak ceny paliwa wpływają na ceny usług kurierskich?
Trudno przypuszczać, aby rosnące ceny paliw nie odcisnęły swojego piętna na branży kurierskiej. W końcu działa ona w oparciu o transport drogowy – każdego dnia furgonetki firm kurierskich dostarczają paczki do adresatów, a także odbierają je od nadawców. Jednocześnie tysiące podobnych furgonetek pokonuje setki kilometrów, aby przekazywać paczki pomiędzy poszczególnymi sortowniami i oddziałami. Dopóki, transport drogowy będzie opierał się na ropie naftowej, uzależnienie cen za przewóz od cen paliwa jest nieuniknione, co zresztą dotyczy nie tylko branży kurierskiej. Ale w jej przypadku zależność została ściśle określona. Na czym polega?
W jaki sposób działa opłata paliwowa i dlaczego jest stosowana?
Ceny usług kurierskich zależą od wielu czynników, a każdy spośród przewoźników prowadzi w tym zakresie własną politykę. O kosztach decydują między innymi gabaryty paczki, jej waga, a także odległość, jaką musi pokonać przesyłka, aby dotrzeć do odbiorcy. Te wszystkie koszty można uznać za w miarę sztywne, podobnie jak koszty usług dodatkowych, takich jak wyższe ubezpieczenie przesyłki czy ekspresowa dostawa.
Jednak przewoźnicy muszą brać pod uwagę ceny paliwa, bo w przypadku większych wahań rynkowych nie mogliby zaplanować swojego budżetu, a na horyzoncie mogłoby się pojawić widmo bankructwa. Dlatego już dawno firmy kurierskie wprowadziły tak zwaną opłatę paliwową, która jest wliczona w ostateczną cenę przesyłki. Opłata paliwowa jest modyfikowana za każdym razem, gdy ceny paliwa na rynku ulegną wyraźnej zmianie. Niektórzy przewoźnicy nazywają tę opłatę korektą paliwową bądź dodatkiem paliwowym, ale zasada w każdym przypadku jest taka sama. Modyfikacja opłaty pozwala przewoźnikom utrzymać rentowność bez konieczności częstego modyfikowania cen przewozu.
Odpowiedź na tytułowe pytanie jest więc niestety jasna – galopujące w górę ceny paliwa przyczyniają się do wzrostu cen usług kurierskich. Zahamować ten wzrost może tylko zmiana sytuacji na rynku bądź działania rządu w postaci obniżenia podatku akcyzowego na paliwo.
Jak zabezpieczyć się na wypadek wzrostu kosztów nadawania przesyłek?
Klienci indywidualni, którzy korzystają z usług kurierskich sporadycznie, a przynajmniej nieregularnie, nie odczują zbytnio prognozowanych zmian. Co innego w przypadku klientów biznesowych, dla których koszty transportu towaru zajmują ważną pozycję w budżecie. W perspektywie skaczących w górę cen paliwa warto poszukać oszczędności, które może przynieść platforma logistyczna Apaczka.pl. To dobre rozwiązanie między innymi dla klientów korzystających z przesyłek paletowych. Pozwala w jednym miejscu porównać cenę wielu przewoźników i wybrać tę najbardziej opłacalną, a także uzyskać dostęp do atrakcyjnych rabatów. To bardzo elastyczne rozwiązanie, gdyż nie wymaga podpisywania umowy z przewoźnikiem ani pośrednikiem. Więcej na temat usługi można przeczytać na stronie: https://www.apaczka.pl/palety-kurierem-transport-palet-pelny-zakres/.