Artykuł partnera.
Dzięki ogólnemu dostępowi do Internetu, w Polsce bardzo popularne stało się inwestowanie na rynkach globalnych. Inwestycje te pozwalają na skorzystanie z wielu nowych szans na wzrost kapitału, dywersyfikacji portfela czy minimalizowania ryzyka. Jedną z często wybieranych opcji są fundusze ETF skierowane na rynki zagraniczne i globalne. Takie inwestowanie jest o tyle prostsze, że dzięki nim nie mamy potrzeby bezpośredniego zakupu poszczególnych akcji czy innych aktywów.
Co to są fundusze ETF na rynkach globalnych i zagranicznych?
Fundusze ETF to instrument inwestycyjny, który stara się śledzić indeksy lub inne aktywa bazowe jak surowce czy waluty. Bardzo duża ilość funduszy ETF nie ogranicza się do aktywów skupionych w jednym kraju. Często starają się odzwierciedlić wahania indeksów na różnych rynkach i regionach na całym świecie. Mogą to być międzynarodowe indeksy akcji, indeksy rynków wschodzących, sektorowe, indeksy obligacji czy indeksy towarów i surowców. Dzięki nim mamy możliwość uczestniczenia we wzroście lub spadku wartości aktywów bez konieczności wykonywania wielu pojedynczych transakcji.
Korzyści z inwestowania w fundusze ETF na różnych rynkach globalnych
Dostęp do rynków międzynarodowych poprzez fundusze ETF daje nam wiele korzyści. Jedną z największych jest możliwość dywersyfikacji portfela. Różne rynki i regiony mogą zachowywać się inaczej w różnych okresach i inaczej reagować na wydarzenia gospodarcze. Jednocześnie mnogość dostępnych aktywów pozwala na zminimalizowanie ryzyka wynikającego z wystąpienia negatywnych zdarzeń na jednym z rynków lub typów aktywa.
Korzystając z brokerów mamy możliwość inwestowania na różnych rynkach globalnych. Zwłaszcza w obecnych czasach gdy brokerzy internetowi, np. home.saxo, pozwalają na inwestowanie na całym świecie niemal w czasie rzeczywistym. Warto zauważyć, że różne regiony świata mogą rozwijać się w różnym tempie, stwarzając szanse na osiągnięcie dodatkowych zysków.
Bardzo ciekawą opcją są rynki wschodzące, takie jak Chiny, Indie czy Brazylia. Oferują one potencjalnie wysoki wzrost, ale również wyższe ryzyko inwestycyjne.
Koszty inwestowania w ETF-y na rynki zagraniczne
W porównaniu z inwestowaniem w akcje i obligacje na poszczególnych rynkach, zakup i zarządzanie funduszami ETF jest znacznie tańsze. Prowizje transakcyjne są zazwyczaj niższe, a wiele funduszy ETF oferuje niskie koszty zarządzania. Trzeba tylko pamiętać, aby wziąć pod uwagę również koszty i ryzyko kursowe. Dla rynków zagranicznych koszt przewalutowania często może stanowić pewien mankament.
Wyzwania stawiane inwestorom podczas inwestowania w fundusze ETF
Mimo wielu korzyści, inwestowanie w fundusze ETF, jak i każde inne, wiąże się z pewnymi trudnościami. Wspomnieliśmy już o ryzyku walutowym. Najczęściej wszelkie koszty zarządzania ETF są w walutach obcych, dlatego też w swojej kalkulacji należy również uwzględnić spread walutowy.
Rynki zagraniczne posiadają swoje unikalne cechy, przepisy i trendy, niekoniecznie odpowiadające tym, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Mimo prostoty funduszy ETF należy dobrze zrozumieć charakterystykę działania rynków zagranicznych. Na ich wartość wpływają światowe wydarzenia gospodarcze oraz polityki fiskalne innych krajów. Kryzysy ekonomiczne czy zmiany polityczne bardzo często mogą powodować nagłe wahania wartości funduszy. Zmiany te mogą być pozytywne i negatywne dla naszego portfela.
Jak widać, fundusze ETF posiadają swoje wady i zalety. Dostęp do globalnego rynku zaoferował nam ogrom możliwości i tylko nasza wiedza oraz doświadczenie pozwoli z nich skorzystać. Przed inwestycją trzeba przekalkulować, czy jesteśmy zdecydowani zaryzykować i spróbujemy osiągnąć wyższe zyski ponosząc pewne ryzyko.