Słyszeliście o Politechnice Częstochowskiej? To nie tylko największa uczelnia w okolicy, ale i prawdziwy poligon dla przyszłych inżynierów, który od ponad 70 lat wypuszcza w świat ludzi z głową na karku. Jeśli marzy ci się kariera w świecie technologii, gdzie roboty i sztuczna inteligencja to chleb powszedni, PCz w roku akademickim 2024/2025 może być twoim złotym strzałem. Siadaj, opowiem ci o tym miejscu jak kumplowi przy piwie – z rekrutacją, wykładowcami i kierunkami, które aż proszą się, żeby je sprawdzić. Ruszamy w podróż po PCz!
Rekrutacja 2024/2025 – gra o indeks
Rekrutacja na PCz w tym roku to był prawdziwy rollercoaster emocji – serio, maturzyści siedzieli jak na szpilkach! Wszystko załatwiasz online przez Internetową Rekrutację Kandydatów (IRK) na pcz.pl/kandydat. Pierwsza tura ruszyła latem 2024, a tłumy rzuciły się na kierunki techniczne jak na świeże bułeczki w piekarni. Druga tura, dla spóźnialskich, trwała do późnej jesieni – wyniki wleciały do systemu pod koniec roku, a ja znam gościa, który sprawdził swoje przez telefon w Wigilijną kolację, bo nie mógł wytrzymać!
Co było na topie? Informatyka – klasyk, który nigdy nie traci blasku – zgarnęła ponad 240 chętnych na stacjonarne. Zaraz za nią Sztuczna Inteligencja (bo kto nie chce być jak Tony Stark?), Budownictwo i Automatyka i Robotyka. Niestacjonarnie królowały Budownictwo i Elektrotechnika – dla tych, co lubią łączyć pracę z nauką. Liczą się maturalne wyniki – matematyka i fizyka to twoi najlepsi kumple, a przeliczniki punktów sprawdzisz na pcz.pl. Limity miejsc? Różnie, więc lepiej nie zaspać z decyzją.
Plotka z kampusu: w 2024/2025 PCz otworzyła ramiona dla zagranicznych studentów – Biuro Studentów Zagranicznych działa jak dobrze naoliwiona maszyna, a nowe kierunki po angielsku przyciągają ludzi z całego świata. Ostatnio na X ktoś żartował: „PCz to teraz mały ONZ!”. Jeśli więc jesteś z zagranicy, wskakuj na pokład – drzwi stoją otworem.
Wykładowcy – mistrzowie, co nie tylko gadają, ale i robią
Kadra na PCz? To prawdziwa mieszanka wybuchowa – ponad 700 osób, w tym 200 profesorów i habilitowanych, którzy nie tylko uczą, ale i rozkręcają badania, o jakich czytasz w necie. Spotkasz tu ludzi z pasją, którzy potrafią sprzedać wiedzę tak, że aż chce się słuchać. Weźmy dr. hab. inż. Janusza Wróbla z Elektrycznego – gość od robotyki, który tłumaczy automatykę tak, że nawet moja ciocia humanistka zaczęłaby kleić obwody. Albo prof. Anna Kowalska z Budownictwa – jej zajęcia to jak stand-up z placu budowy, tylko z równaniami w tle.
Studenci na fejsie piszą: „Tu nie jesteś numerem, tylko człowiekiem” – i coś w tym jest. W 2024/2025 PCz jeszcze bardziej postawiła na praktyków – wielu wykładowców to specjaliści z firm, którzy wiedzą, co słychać w branży. Pamiętam, jak jeden z nich opowiadał, jak projektował linie produkcyjne dla fabryki pod Częstochową – zero nudy, sama praktyka. To ludzie, którzy nie tylko uczą, ale i pokazują, jak ogarnąć życie po studiach.
Kierunki – od klasyki po kosmos
PCz w 2024/2025 to prawdziwy supermarket kierunków – ponad 30 opcji na sześciu wydziałach. Masz 36 kierunków na I stopniu, 16 na magisterce, a do tego podyplomówki dla tych, co chcą zmienić tor kariery. Stacjonarnie 38, niestacjonarnie 24 – każdy znajdzie coś dla siebie, serio.
Największe hity? Informatyka – król i władca, dla tych, co kodują w snach. Sztuczna Inteligencja – nowość, która w 2025 roku brzmi jak przepustka do przyszłości. Budownictwo – dla tych, co wolą budować, a nie burzyć. Automatyka i Robotyka – marzenie każdego, kto chciałby mieć robota jak z „Gwiezdnych Wojen”. No i Inżynieria Samochodów Hybrydowych i Elektrycznych – w dobie Tesli i elektryków to strzał w dziesiątkę.
A nowe perełki? Energetyka Jądrowa – bo w 2025 roku atom wraca do gry, i Informatyka Przemysłowa – dla fanów cyfryzacji fabryk. Wydziały – Budownictwa, Elektryczny, Mechaniczny z Informatyką, Produkcji i Materiałów, Zarządzania, Infrastruktury i Środowiska – to jak sześć różnych światów. Laboratoria z robotami, symulatory – czujesz się jak w filmie sci-fi.
Dlaczego PCz w 2024/2025? Bo tu się dzieje!
PCz to nie tylko mury i książki – to miejsce, gdzie technologia żyje. W 2024 roku studenci z koła PCz Rover znów rozwalili system na zawodach łazików marsjańskich – w marcu 2025 na X huczało od gratulacji. To dowód, że tu nie tylko się uczysz, ale i tworzysz coś wielkiego. Rekrutacja? Przejrzysta jak woda w szklance. Wykładowcy? Pasjonaci, którzy zarażają zajawką. Kierunki? Od klasyki po trendy, które w 2025 roku są na fali.
Zajrzyj na pcz.pl, łap info o dniach otwartych – wiosna 2025 już blisko! Jak mawiał mój kumpel z roku: „PCz to nie uczelnia, to styl życia”. To co, wskakujesz na pokład? Indeks już na ciebie czeka, a korytarze PCz aż pachną nowymi przygodami!