Oczko wodne w ogrodzie nie tylko pięknie wygląda, ale również tworzy zdrowy mikroklimat poprzez parującą wodę, a przed nadmiernym nagrzewaniem chroni ją folia ogrodowa. W takim miejscu doskonale się odpoczywa. Oczko wodne można wykonać samodzielnie lub skorzystać z gotowych zbiorników polipropylenowych. W tym drugim przypadku nie można jednak budować dużych oczek wodnych, gdyż ogranicza je wielkość wkładu. Ponadto wymagają bardzo dokładnego wykopu, uwzględniającego z dużą dokładnością półki na rośliny. Znacznie lepiej jest stworzyć własne oczko wodne z użyciem folii ogrodowej.
Budowa oczka wodnego w ogrodzie – od czego zacząć?
Przed budową oczka wodnego trzeba skrupulatnie wybrać miejsce, które jest nasłonecznione w ciągu dnia przez kilka godzin. Nie powinny w pobliżu znajdować się drzewa, których liście wpadając do oczka, powodowałyby konieczność częstego czyszczenia i przyczyniały się do rozwoju bakterii szkodliwych dla roślin i rybek pływających w oczku wodnym. Trzeba również sporządzić projekt, a następnie wytyczyć miejsce pod wykop. Niecka i progi powinny być odpowiednio zaznaczone, a wszelkie gałęzie i kamienie, które mogłyby uszkodzić folię ogrodową skrupulatnie usunięte. Samodzielnie i bez konieczności starania się o pozwolenie można wybudować oczko wodne do 50 m2.
Rozłożenie folii ogrodowej – bardzo ważny etap
Do samodzielnego wykonania oczka wodnego konieczna jest folia ogrodowa, która utwardzi dno oczka. Używa się czarnej folii ogrodowej m.in. do oczek wodnych. Do wyboru są folie ogrodowe wykonane z PVC lub syntetycznego kauczuku. Ze względu na elastyczność i rozciągliwość wykorzystywane są częściej folie ogrodowe kauczukowe. Chronią nie tylko przed promieniami UV, ale również przed mrozem. Pod folie ogrodową w wykopie trzeba wysypać warstwę piasku lu rozłożyć włókninę. Potem dopiero można rozłożyć folię. W niecce umieszczana jest również pompa do oczek wodnych, której przewód wodny i elektryczny zostaje ukryty w fałdzie folii ogrodowej.
Budowa kaskady lub strumienia
W zależności od potrzeb oraz wielkości oczka można zbudować kaskadę lub strumień. W pierwszym przypadku, po położeniu włókniny i folii, konieczne jest wybranie płaskiego kamienia stabilizującego kaskadę, który kładziemy u podnóża, tworząc próg wodny. Z łupków buduje się kaskadę, którą można połączyć zaprawą betonową, ale tylko od zewnętrznej strony, tak, by nie była widoczna. Za ścianą z kamieni usytuowany zostaje przewód wodny, zasilający kaskadę. W przypadku strumienia z ziemi formuje się wzgórze i kieruje na nie wodę ze stawu, tworząc strumień. W tym, przypadku wszystko również musi zostać uszczelnione folią ogrodową m.in. do oczek wodnych.
Zapobiegnięcie wylewaniu się wody – zabezpieczenie folii ogrodowej
Oczywiście po wyłożeniu folii ogrodowej należy jej dno utwardzić żwirem. Służy to również zakryciu widoku folii, który zaburza estetykę oczka wodnego. Podobnie brzegi oczka wodnego trzeba zabezpieczyć przed zsuwaniem się folii, kładąc cięższe kamienie i tworząc linię brzegową. Pod płaskimi kamieniami ukryć należy przewód wodny, a przy brzegu, w ziemi zakopać filtr. Wokół oczka można utwardzić próchniczą ziemię, aby móc posadzić rośliny dookoła oczka wodnego, np. bergenię sercowatą bądź lilowiec rdzawy. Do oczek wodnych polecane są lilie wodne, pałki wodne, czy krwawnice. Aby woda nie przelewała się z oczka trzeba również odpowiednio dobrać moc pompy zasilającej, w zależności od wielkości i głębokości oczka wodnego.
Folie ogrodowe zabezpieczają oczka wodne przed nadmiernym promieniowaniem, niemniej jednak parowania wody nie można uniknąć. Zatem trzeba ją co jakiś czas uzupełniać, pamiętając, by robić to stopniowo. Dzięki temu nie zmieni się skład chemiczny wody, co jest bardzo istotne dla bytujących w oczku roślin i rybek. Oczywiście oczko wodne trzeba sitkiem oczyszczać z wszelkich zanieczyszczeń, a także kontrolować stan filtra i pompy. Oczko wodne stanowi niewątpliwą dekorację ogrodu, a jego wykonanie nie jest bardzo skomplikowane, dlatego warto zaadaptować je w swoim ogrodzie.
Artykuł powstał dzięki https://euroogrod.com.pl.