Odmiana gruszy Konferencja należy do jednych z najczęściej uprawianych na terenie Europy. W niektórych państwach stanowi nawet 50% udziału. Jej przydatność konsumpcyjna przypada na jesień. Ale w chłodniach może przetrwać nawet do wiosny.
Owoc
Grusza Konferencja jest bardzo cenioną odmianą deserową, nawet nieatrakcyjny wygląd nie zniechęca smakoszy. Gdyż pod skórką kryje się soczysty, aromatyczny i masłowy miąższ. Aby jednak był on taki w chwili gdy trafia na nasz stół, gruszki muszą być zerwane w odpowiednim terminie.
Czynniki mające wpływ na dojrzewanie gruszki Konferencji
Nie da się wyznaczyć jednego terminu zbioru dla całego kraju jeśli chodzi o zbiór gruszek. Zazwyczaj wypada on w okolicach połowy września i jest krótki. Poza tym wpływ nań mają jeszcze różne czynniki środowiska czy anomalie:
- rodzaj gleby;
- opady;
- liczba dni słonecznych;
- chłody przed zbiorami;
- mikroklimat;
- anomalie pogodowe.
Dlatego lepiej jest nauczyć się określać dojrzałość zbiorczą na podstawie kilku czynników, za pomocą których można uniknąć strat w przechowalni.
Jak określić kiedy gruszka jest gotowa do zerwania
Problem z owocami, które dopiero po odleżeniu w chłodzie nadają się do konsumpcji jest taki, że trzeba dobrze określić termin zbioru, aby gruszki były smaczne i nie ponieść strat w przechowalni. Pomaga w tym doświadczenie oraz kilka wskazówek.
Ogonek
Kiedy ogonek owocu delikatnie odchodzi od pędu to jest jedna z oznak, iż czas się szykować do zbioru. Warto jednak zrobić jeszcze dodatkowe testy, które nam wykluczą pomyłkę.
Test skrobiowy
Jest to bardzo prosty test, który można wykonać za pomocą płynu Lugola. Jest to roztwór jodu w jodku potasu. Barwi on ziarna skrobi na ciemny kolor. A jak wiemy skrobia wraz z dojrzewaniem owocu zostaje zamieniona na cukry proste (m.in. fruktozę). Wykonuje się go przecinając owoc w poprzek i nanosząc płyn. Następnie porównuje się stopień zabarwienia do opracowanej skali. Za dojrzałość gruszy Konferencji przyjmuje się zabarwienie w 6-7 stopniu, kiedy mamy już co najmniej 60% niezabarwionego miąższu.
Badanie zawartości cukrów w soku
Inaczej mówiąc badanie ekstraktu. Służy do tego specjalny przyrząd zwany refraktometrem. Działa on na zasadzie określenia załamania światła przez ciecz. U Konferencji przyjmuje się zawartość ekstraktu w fazie zbiorczej powinna wynosić minimum 11%. Do celów sadowniczych są przeznaczone specjalne, ręczne refraktometry, które bardzo ułatwiają pracę plantatorom. Jeśli chodzi o przydomową uprawę to można spokojnie określić stan dojrzałości na podstawie dwóch pierwszych parametrów.
Gwoli wyjaśnienia, test należy przeprowadzać na owocach zebranych z różnych drzew. Owoce powinny być reprezentantami tych których jest najwięcej. Nie wybieramy do testu największych ani najmniejszych owoców tylko przeciętne. W sadach przydomowych można przeprowadzać zbiory w miarę dojrzewania owoców.