Jesień to czas w ogrodzie, który wymaga wielu działań, dzięki którym roślinność będzie doskonale zabezpieczona i przygotowana na czas ciężkiej i mroźnej zimy. Pomimo tego, że szczególną uwagę przykładamy do ochrony naszych roślin wieloletnich czy uporządkowania rabat kwiatowych, trawnik to również obszar, który wymaga specjalnej pielęgnacji w okresie jesiennym. Co warto wiedzieć, by doskonale zadbać o swój trawnik na kolejny sezon? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!
Czynności pielęgnacyjne, które są podstawowym działaniem
W pierwszej kolejności, chcąc właściwe przygotować trawnik na czas jesieni, należy pomyśleć o jego dokładnej pielęgnacji. Po okresie wiosenno- letnim, z całą pewnością znajduje się na nim wiele zabrudzeń naturalnych, które mogą powodować odbarwienie czy uszkodzenie trawnika. Na osobną uwagę zasługują lecące z drzew liście, zwłaszcza na przełomie takich miesięcy jak październik i listopad. To czas, w którym zagrabienie liści powinno być działaniem systematycznym i wielokrotnym. Im mniej liści pozostanie na trawniku przed przykryciem go śnieżną warstwą, tym zdrowszy, lepiej wybarwiony trawnik będzie gościł w naszych ogrodach wraz z nadejściem wiosny. Warto więc postawić na systematyczność działania.
Koszenie trawnika, jako sposób na zachowanie go w doskonałej kondycji przez długi czas
Koszenie trawnika to jeden z podstawowych, a zarazem najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Na samym początku rozważań dotyczących tej kwestii, zaznaczyć należy, że koszenie trawników powinno być przeprowadzone w regularnych odstępach czasu, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Co jednak ważne, odstępy czasu koszenia w trakcie trwania jesieni, powinny być dłuższe, niż w przypadku koszenia trawnika latem.
Nawożenie trawnika jesienią
By nasza murawa w ogrodzie mogła przerwać w dobrej kondycji do kolejnej wiosny, wraz z nadejściem jesieni warto zadbać o jej właściwe nawożenie. To zadanie, którego głównym celem jest wzmocnienie przed zimą systemu korzeniowego źdźbeł trawy. Dzięki temu większym transport wszelkich substancji odżywczych do tzw. węzła krzewienia. Dzięki temu wraz z nadejściem wiosny, a więc intensywnego czasu wzrostu trawy, z węzła wyrosną młode korzenie i pędy. By wzmocnić trawnik, w sklepach ogrodniczych bez trudu uda nam się dostać wysokiej jakości nawozy dedykowane do jesiennej pielęgnacji trawnika. Ich cechą charakterystyczną jest mała ilość azotu, jak również duża zawartość potasu i fosforu. Nawóz należy rozprowadzić na naszej ogrodowej murawie na przełomie sierpnia oraz września. Po upływie tego terminu należy pamiętać, że nie wolno już nawozić trawnika. Należy uniknąć sytuacji, by trawnik na czas zimy był „pobudzony” do wzrostu.
Wertykulacja trawnika
By właściwie przygotować trawnik do zimy, przed pierwszymi przymrozkami warto wykonać jest wertykulację. Takie zabiegi znacznie zmniejszą ryzyko występowania groźnych chorób. Najbardziej dogodnym terminem na takie prace w ogrodzie jest początek listopada. Co oznacza wertykulacja w praktyce? Wyczesanie darni ostrymi, drucianymi grabiami. Takie zabiegi pozwalają na usunięcie chorych źdźbeł traw, jak również filcu, a więc zbitych, martwych, fragmentów roślin, które są bardzo często siedliskiem pleśni śniegowej.
Uwielbiasz cieszy się pięknem swojej murawy o każdej porze roku? Ogarnij Ogród i jego trawnik w kilku krokach, i czerp maksymalną satysfakcję z jego wyglądu przez długi czas. Do dzieła!.