Krokusy to kwiaty, które w naturze rosną na terenach górskich. Jednak z powodzeniem można zakupić ich sadzonki, gdyż występują w wielu ogrodniczych odmianach, kwitnących zarówno jesienią, jak i wiosną. Ponieważ wiosna to okres, kiedy przyroda budzi się do życia, a kwiaty mają dostateczną ilość światła, by mogły kwitnąć, warto zdecydować się właśnie na te odmiany krokusów. Dzięki temu można sprawić sobie kolorowy żywy dywan, stworzony z tych kwiatów w ogrodzie.
Krokusy, czyli kwiaty cebulowe
Krokusy to kwiaty, którym nie straszne przymrozki i kiedy tylko połacie śniegu zaczynają ustępować pojawiają się ich pierwsze kwiaty. Bulwy krokusów zapewniają im odporność w czasie zimowych przymrozków, a pierwszych oznak wiosny wraz z ich kwitnieniem można spodziewać się na przełomie lutego i marca. Nie każdy wie, że w ogrodach występują dwa rodzaje tych kwiatów. Można się zdecydować na krokusy wielokwiatowe, wywodzące się od szafranu wiosennego lub coraz bardziej popularne krokusy botaniczne, które to dają największe możliwości aranżacji ogrodu, gdyż występują w bogatej palecie kolorystycznej. Można tu wspomnieć takie odmiany jak choćby różowy Firefly, pomarańczowy Orange Monarch, żółty Romance, fioletowy Giant czy biały Miss Vain.
Sadzenie krokusów – tworzenie bogatych rabat
Krokusy rosną na rabatach bardzo gęsto, jednak taki efekt nie jest osiągalny od razu, a po kilku sezonach, kiedy bulwy krokusów zaczynają się rozrastać. Sadzenie krokusów trzeba zaplanować na wczesną jesień, kiedy nie występują jeszcze przymrozki. Choć bulwy krokusów dobrze znoszą mróz muszą się najpierw odpowiednio przyjąć. Na sadzenie krokusów najlepiej wybrać wrzesień. Można również sadzenie krokusów zaplanować w październiku, ale tylko pod warunkiem, że pogoda jest jeszcze sprzyjająca. Bulwki krokusów zakopuje się na głębokości 6-8 cm. Należy również pamiętać o zachowaniu odstępów 8×8 cm, dzięki czemu w kolejnych latach powstaną zwarte kępy. Miejsce, gdzie sadzimy musi być dobrze nasłonecznione. Gleba powinna być próchnicza i przepuszczalna. Po posadzeniu można miejsce obłożyć korą lub torfem, dzięki czemu pomiędzy liśćmi nie wyrosną chwasty.
Jak dbać o krokusy wiosną i zimą?
Kiedy jest sucho bulwy należy podlewać. Natomiast, jeśli wiosna obficie darzy naturę deszczem nie potrzeba żadnych szczególnych zabiegów. W przededniu lata, czyli na początku czerwca, po okresie, kiedy nacieszyliśmy oczy pięknymi kwiatami, liście zaczynają usychać. Wtedy można je poobrywać, aby rabaty prezentowały się bardziej estetycznie. Koniecznie jednak trzeba poczekać do zeschnięcia się liści, gdyż w przeciwnym wypadku bulwy krokusów nie zgromadzą zapasów potrzebnych im do kwitnienia po zimie. Po tym zabiegu właściwie rabaty nie wymagają już więcej zachodu. Zimą inaczej niż w przypadku niektórych roślin i krzewów nie trzeba ich zabezpieczać dodatkowo przed przymrozkami.
Jakie wiosenne kwiaty będą dobrze wyglądać w towarzystwie krokusów w ogrodzie?
Oczywiście jeśli zdecydujemy się na krokusy warto zapewnić im odpowiednie towarzystwo. Do wiosennych kwiatów, które warto mieć w swoim ogrodzie należą również inne rośliny cebulowe, takie jak: hiacynty, żonkile i tulipany. Można dobrać do siebie odmiany o podobnej barwie lub stworzyć kolorowy dywan kwiatów o różnych formach. Trzeba zaznaczyć, że taki zestaw to doskonały wybór również z powodu tego, że wszystkie te rośliny cebulowe sadzi się w tym samym czasie. To zatem rozwiązanie dla osób, które chcą mieć piękny ogródek, ale sadzić wszystkie rośliny o tej samej porze. Krokus (do kupienia na https://cebulki-kwiatowe.pl/Krokusy) doskonale wyglądają również w otoczeniu iglaków, a także kwitnących i mrozoodpornych krzewów.
Stworzenie idealnego wiosennego ogrodu wymaga poświęcenia czasu na pielęgnację roślin. Jednak wybranie roślin cebulowych pozwala ograniczyć ją do niezbędnego minimum w czasie suszy i monitorowania czy nie pojawiają się chwasty. Taki wiosenny ogród prezentuje się bardzo efektownie i daje dużą dozę satysfakcji. Można w nim doskonale się zrelaksować, a od marca do maja nacieszyć oczy pięknymi kwiatami.