Automatyka domowa, będąca podstawą systemów smart home, pozwala znacznie ograniczyć zużycie energii, by zadbać zarówno o wygodę, jak i ekologię. W celu efektywnego zrealizowania tego zadania warto rozważyć rozwiązania takie jak HEMS. Co to jest i jak to działa?
Skuteczne wykorzystanie nadwyżki energii elektrycznej
Instalacja energetyczna w inteligentnym domu przeważnie obejmuje odnawialne źródła energii, wśród których największą popularnością cieszy się fotowoltaika. Już teraz w Polsce funkcjonuje prawie pół miliona takich rozwiązań, a z roku na rok ta liczba wzrasta. Oprócz korzyści dla środowiska rozwiązania smart home pozwalają również obniżyć wydatki na rachunki ze względu na samowystarczalność energetyczną. W efekcie osoby wykorzystujące takie systemy mogą w sporym stopniu uniezależnić się od podwyżek cen prądu, jednak warto zwrócić uwagę na sposób funkcjonowania tego typu instalacji.
Najwięcej energii słonecznej możemy zbierać w środku dnia – od kilku godzin po wschodzie słońca do późniejszych godzin popołudniowych. Jest to jednak również zazwyczaj czas, w którym nie ma nas w domu, przez co nie mamy szansy całkowicie wykorzystać możliwości instalacji. Reszta prądu wraca do sieci energetycznej, przez co samowystarczalność domu może spaść nawet o kilkadziesiąt procent.
Jak zatem czerpać w stu procentach z potencjału, jaki oferuje taka instalacja? Inteligentny dom będzie działać jeszcze lepiej, gdy znajdziemy odpowiedni sposób na gromadzenie nadwyżki energii. Dzięki temu będziemy w stanie wykorzystać nadmiarową moc wtedy, gdy panele fotowoltaiczne działają z mniejszą wydajnością, czyli wieczorem i w nocy. Z tego typu zadaniami doskonale poradzi sobie odpowiedni system zarządzania energią w inteligentnym domu.
Jak działa system zarządzania energią w inteligentnym domu?
System zarządzania energią w inteligentnym domu (ang. HEMS – „Home Energy Management System”) to rozwiązanie, które umożliwia stałe monitorowanie i zarządzanie zużyciem energii. Całość opiera się na połączeniu inteligentnych urządzeń działających w domu z dedykowanym oprogramowaniem. Poszczególne sprzęty wysyłają informacje o aktualnej konsumpcji energii do chmury, aby system mógł zbierać statystyki niezbędne do skutecznego zarządzania pracą całej instalacji.
Na jakie korzyści możemy liczyć z takim systemem? To przede wszystkim możliwość maksymalnego wykorzystania prądu wytwarzanego przez panele fotowoltaiczne, co pozwoli na uniknięcie oddawania go do sieci energetycznej. Spora część procesów zachodzących w domu może zostać zautomatyzowana dzięki możliwości zdalnego zarządzania pracą urządzeń. Możemy na przykład określić harmonogram pracy pralki czy zmywarki, by tego typu sprzęty działały wtedy, gdy produkcja energii jest największa.
System zarządzania energią w inteligentnym domu może pracować samodzielnie lub stanowić część bardziej rozbudowanego rozwiązania, określanego jako system BMS („Building Management System” – system zarządzania budynkiem).
Cena inteligentnego domu z systemem zarządzania energią
Koszt wdrożenia instalacji inteligentnego domu zależy od wielu czynników – najważniejszym z nich jest stopień jego złożoności i liczba urządzeń smart home. Ze względu na możliwość sporego ograniczenia zużycia energii taka inwestycja jednak zwraca się nawet po 10 latach. Minimalny koszt w przeliczeniu na metr kwadratowy budynku to ok. 200 złotych, podczas gdy sam system zarządzania energią w inteligentnym domu to wydatek rzędu 5–15 tysięcy.