Smart home to już nie futurystyczna przyszłość. To rozwiązania, z którymi spotykamy się coraz częściej w instytucjach i prywatnych domach. Niektóre są tak oczywiste, że zapominamy, iż są smart. Czym jest smart home i jako go wdrożyć w istniejącym budynku? Podpowiadamy.
Co to jest smart home?
Smart home może kojarzyć się ze smartfonem, ale powiązanie jest nieduże, aczkolwiek bywa wyraźne. Przeciętnemu zjadaczowi chleba więcej powie nazwa: inteligentny dom. Od razu mamy przed oczami automatykę drzwi i okien, rozmaite czujniki, które sterują ogrzewaniem i oświetleniem, alarmy przeciwpożarowe i antywłamaniowe – jednym słowem wszystko to, co sprawia, że dom zdaje się w pełni zautomatyzowany i niewymagający obsługi manualnej.
Inteligentny dom nie pomyśli za nas o wszystkim, ale faktycznie potrafi ułatwić życie. Światła będą się same włączać, ogrzewanie będzie dostosowane do potrzeb, okna i drzwi będziemy zamykać i otwierać pilotem lub smartfonem. Mało tego: jeśli zajdzie podejrzenie, że udało nam się nie wyłączyć żelazka z gniazdka, to też nie problem. W każdej chwili możemy odciąć zasilanie z gniazdka, nawet gdy jesteśmy poza domem.
Na stronie www.gowork.pl można znaleźć opinie o elektrykach i firmach, którzy mogą nam zainstalować w domu systemy smart home. Nie każda bowiem instalacja elektryczna zasługuje na miano smart home, ale każdą da się do takiej jakości dostosować.
Czy warto mieć w domu system smart home?
Oczywiście! I to nie tylko dlatego, że sam zadba o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach i wyłączy światło tam, gdzie akurat nikogo nie będzie. Te udogodnienia przekładają się na całkiem pokaźne oszczędności. Ponadto dzięki czujnikom ruchu i dymu możemy lepiej dbać o bezpieczeństwo nieruchomości, gdy nie ma nas w pobliżu.
Smart home dzięki sieci Wi-Fi może być obsługiwany zdalnie. Nie lubisz wracać do ciemnego domu? Nie ma problemu, włącz światło, gdy będziesz w drodze. Chcesz sprawdzić, co się dzieje w domu, gdy jesteś na wakacjach? Wystarczą kamery zintegrowane z siecią Wi-Fi.
Zbliża się deszcz? Nie musisz biegać po całym domu, żeby zamykać okna. Użyj aplikacji mobilnej i zamknij wszystkie bez wstawania z fotela!
Jak dostosować instalację elektryczną do systemu smart home?
W nowo budowanych domach nie ma problemu. Doświadczony elektryk na pewno poradzi sobie z położeniem instalacji przystosowanej do montażu czujników i systemów inteligentnego sterowania.
Trochę trudniej może być w przypadku już istniejących nieruchomości. Proste rozwiązania można wdrożyć od razu i nie będzie to wymagało ingerencji w instalację. Weźmy choćby smart gniazdko przeciwprzepięciowe. Wystarczy włożyć je do gniazda elektrycznego i zintegrować z siecią Wi-Fi.
Jednak instalacja alarmów i systemu czujników nie będzie taka prosta. Ze względu na trudność instalacji odradza się kładzenie przewodu magistralnego. Najprostszym rozwiązaniem okazuje się komunikacja bezprzewodowa z wykorzystaniem fal radiowych.
Sprawdzając opinie o elektrykach, warto zwrócić uwagę, czy oferują oni rozwiązania bazujące na nowoczesnych technologiach radiowych, czy tylko „po kablu”. Może się wydawać, że nadajniki radiowe są drogie, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę całość prac (także wykończeniowych) związanych z położeniem dodatkowego okablowania, to liczby szybko nas przekonają, że taniej będzie zainstalować nadajniki.
Smart home, czyli inteligentny dom, to dziś ciągle jeszcze nowość, ale można śmiało założyć, że już niebawem instalacje smart home będą kładzione obligatoryjnie razem z elektrycznymi i domofonowymi.