Płytki ceramiczne to rozwiązanie, które może posłużyć zarówno do wykończenia podłogi, jak i ścian. Czym się charakteryzują? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są płytki ceramiczne?
Płytki ceramiczne stanowią mieszankę gliny, piasku z dodatkiem tlenków barwiących oraz materiałów uszlachetniających (zazwyczaj mineralnych), która jest wypalana w wysokiej temperaturze. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj płytek stosowanych zarówno na podłogach, jak i ścianach. W zależności od zastosowanych w produkcji tworzyw oraz temperatury wypalania wyróżnia się bowiem różne rodzaje płytek ceramicznych, które różnią się nie tylko wyglądem, ale również parametrami.
Rodzaje płytek ceramicznych
Jak wspomniano w poprzednim akapicie płytki ceramiczne klasyfikuje się ze względu na materiały zastosowane w produkcji oraz wysokość temperatury wypalania. W efekcie wyróżnić można:
- glazurę, która doskonale sprawdza się jako okładzina ścienna. Jest bowiem najcieńszym rodzajem płytek ceramicznych, który jest wypalany w najniższych temperaturach,
- terakotę, która stosowana jest głównie jako materiał wykończeniowy na podłogach. Są to płytki kamionkowe wytwarzane z drobnoziarnistej gliny,
- gres, który ze względu na swoją wytrzymałość może być stosowany zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz (jest odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych oraz niskie temperatury). Płytki gresowe są wypalane w temperaturze około 1200 stopni Celsjusza, dzięki czemu uzyskują parametry pozwalające wykorzystywać je zarówno jako okładziny podłogowe, jak i ścienne,
- klinkier, który jest materiałem wytwarzanym z naturalnej, mocno spieczonej gliny z domieszką różnych barwników. Używa się go nie tylko do wykańczania wnętrz domu, lecz również na zewnątrz.
Na co zwrócić uwagę przy doborze płytek ceramicznych?
W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych płytek ceramicznych, w związku z czym ich dobór nie musi być wcale prosty. Na co zatem zwrócić uwagę przy jego dokonywaniu? Otóż, istotny jest przede wszystkim właściwy dobór rodzaju płytek do zastosowania. Należy zatem wziąć pod uwagę zarówno to, czy będą one służyły jako okładzina ścienna, czy sufitowa, jak i to, czy będą wykorzystane na zewnątrz, czy we wnętrzu. Istotna w tym przypadku jest przede wszystkim odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, wytrzymałość płytek, czy ich klasa ścieralności. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Poza designem, który powinien odpowiadać indywidualnym preferencjom danej osoby istotne są między innymi wymiary płytek, które należy dostosować do wielkości powierzchni, na której zostaną one położone. W przypadku dużych powierzchni (np. podłóg w salonie, czy szerokich korytarzy) doskonale sprawdzą się między innymi płytki wielkoformatowe, które mogą wyglądać naprawdę efektownie i idealnie pasować do nowoczesnego wnętrza. Na mniejszych płaszczyznach stosuje się natomiast płytki o mniejszym formacie, które dostępne są zarówno w formie prostokątnej, jak i kwadratowej. Pozwala to dopasować kształt oraz wymiary do specyfiki danego wnętrza.
Podsumowując należy stwierdzić, że dobierając płytki ceramiczne warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Istotny jest zatem nie tylko ich rodzaj, ale również sposób wykorzystania.