Byliny cieszą się dużą popularnością zarówno wśród zaprawionych w boju, jak i początkujących ogrodników. Jedną z najpopularniejszych, jest werbena patagońska. Roślina nie ma zbyt dużo wymagań i jest dość prosta w hodowli. Wystarczy tylko wiedzieć, jakie ma podstawowe wymagania. O czym warto pamiętać przy uprawie werbeny? I gdzie można ją zastosować?
Werbena patagońska – modna roślina ozdobna dla każdego
W ostatnich latach werbena zdobyła niemałą popularność. Można by powiedzieć, że nawet karierę. Kiedyś mało kto znał jej urok, dziś natomiast każdy chciałby mieć ją w swoim ogródku. Jest to zjawiskowa roślina, która z dnia na dzień staje się hitem.
Werbena patagońska to kwitnąca bylina, która wypuszcza swoje intensywne kwiatostany już w pierwszym roku po wysiewie. W przypadku sadzonek wygląda to podobnie. W naszym klimacie niestety nie jest w stanie wytrzymać zimy na zewnątrz, dlatego z reguły traktuje się ją jako roślinę jednoroczną. Co ciekawe, jest szczególnie pożądana wśród hodowców pszczół. Ze względu na swoją miododajność przyciąga do ogrodu również motyle i inne owady zapylające.
Ta stylowa bylina charakteryzuje się różowo-liliowymi kwiatami. Są one zebrane w główki na wzniesionych, cienkich łodygach. Wyglądają one niemal jak motyle unoszące się nad ziemią w poszukiwaniu nektaru. Werbena ma wzniesiony pokrój, a jej obecność w ogrodzie sprawia, że ten ożywa.
Jakie są wymagania dla werbeny patagońskiej? Uprawa bylin w ogrodzie
Werbena patagońska jest łatwa w uprawie. Eksperci polecają ją szczególnie początkującym ogrodnikom. Roślina dobrze czuje się na słonecznych stanowiskach, jednak nie będzie narzekać również wtedy, gdy umieści się ją w półcieniu. Tutaj warto jednak uważać. Zbyt zacienione stanowisko może przekładać się na późniejsze kwitnienie – może doprowadzić do tego, że roślina będzie miała znacznie mniej kwiatów i będzie przerzedzona.
Jeżeli chodzi o glebę, to werbena czuje się dobrze niemal we wszystkich rodzajach podłoża. Uważać należy jedynie na gleby gliniaste i piaszczyste. Jeżeli w ogrodzie przeważają gleby gliniane, warto przeprowadzić drenaż. Natomiast jeżeli jest więcej gleb piaszczystych, warto postawić na dodanie do nich kompostu.
Podlewanie również nie należy do skomplikowanych. Zanim roślina w pełni ukorzeni się w glebie, koniecznie trzeba ją podlewać regularnie. Będzie to gwarancja obfitego kwitnienia w przyszłości. Szczególnie należy dbać o młode, dopiero co posadzone rośliny. Sadzonki werbeny patagońskiej warto sadzić po ostatnich przymrozkach – najlepszym terminem będzie tu końcówka maja.
O czym jeszcze warto pamiętać przy uprawie werbeny patagońskiej?
Częstym dylematem początkujących ogrodników jest kwestia nawożenia werbeny. Z racji tego, że w Polsce traktuje się ją, jako roślinę jednoroczną, nie wymaga ona zasilania nawozami. Inną kwestią, są rośliny uprawiane w donicach. Te już mogą wymagać dodatkowego nawożenia.
Warto tutaj również wspomnieć o chorobach i szkodnikach. Werbena patagońska jest w tej kwestii wyjątkowo odporna. Czasami tylko może dojść do sytuacji, w której na roślinie zacznie grasować mączniak prawdziwy. Wtedy warto wykonać oprysk fungicydem oraz usunąć wszystkie liście, które ucierpiały najmocniej.