Przy wyborze modelu bramy garażowej należy przeanalizować kilka kwestii. Ważny jest rodzaj otwierania, gwarantowany rodzaj zabezpieczeń czy styl konstrukcji. Należy wziąć pod uwagę również dostępną przestrzeń, w której zostanie zamontowana zabudowa wjazdu. Jak prawidłowo dobrać wymiary bramy garażowej? Dowiedz się więcej.
Rodzaje bram garażowych
Współczesny rynek oferuje wiele wariantów bram garażowych, które różnią się od siebie wyglądem, funkcjonalnością i ceną. Mogą to być prostsze projekty lub wyposażone w nowsze systemy automatyczne.
Do najpopularniejszych typów zaliczane są bramy:
- segmentowe: tworzone z paneli, oszczędzają dużo miejsca na zewnątrz i wewnątrz, pasują zarówno do obiektów nowych, jak i modernizowanych;
- uchylne: płytowe, otwierane do góry, potrzebują miejsca przed garażem, by swobodnie je otworzyć;
- roletowe: rolowane do góry przy użyciu napędu elektrycznego, oszczędzają najwięcej przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynku;
- rozwierane (skrzydłowe): z możliwością rozchylenia jednej lub dwóch części jednocześnie, ale po otworzeniu zajmują dużo miejsca.
Nie zawsze jednak wybrany typ bramy garażowej występuje w określonym rozmiarze. Dlatego ważne jest dokonanie pomiarów, a następnie wybranie dostępnego systemu.
Standardowe wymiary bram garażowych
Przed przystąpieniem do wyboru bramy garażowej należy najpierw zastanowić się nad konfiguracją i wielkością garażu. Trzeba dokonać ustalenia dostępnej przestrzeni, czyli zmierzyć szerokość i wysokość otworu, w którym ma zostać zamontowane zamykanie. Na rynku dostępne są bramy garażowe o wymiarach od 180 do 600 cm w poziomie i od 200 do 350 cm w pionie.
Najczęściej wybierana wysokość mierzy od 200 do 260 cm. Z kolei szerokość to 200-250 cm dla skrzydeł pojedynczych oraz 400-500 cm dla podwójnych. Oczywiście im szerszy wjazd, tym wygodniej, ale nie zawsze jest to możliwe do wykonania w praktyce.
Większą uwagę trzeba zwrócić na wysokość związaną również z rodzajem używanego samochodu.
- Jeśli jest to auto osobowe, wystarczy brama o wysokości 200 cm.
- Jeżeli jednak jest to SUV lub samochód terenowy, zalecany jest montaż skrzydła o długości minimum 215 cm.
Podczas ustalania wysokości garażu, a następnie samej bramy garażowej, warto wziąć pod uwagę rodzaj użytkowanego pojazdu. Samochody inne niż auta osobowe typu sedan lub limuzyna wymagają większej przestrzeni do zaparkowania oraz wyższego wjazdu.
Wymiary bramy garażowej uzależnione od producenta
Warto mieć na uwadze, że producenci bram garażowych mają swoje tabele wymiarów. Wysokość i szerokość podawana jest w milimetrach i dotyczy zawsze konkretnego rodzaju wjazdu. Przykładowo tabela wymiarów bram garażowych Wiśniowski dla popularnych modeli segmentowych wygląda następująco.*
*objaśnienia: „v” wymiar dostępny, „‒” wymiar niedostępny
W większości przypadków o szerokości i wysokości wjazdu decydują gabaryty pojazdu oraz parametry bramy. Z tego powodu jeszcze przed budową ścian należy wziąć pod uwagę standardowe wymiary takich konstrukcji, ich rodzaje i główne różnice.
Już na etapie projektowania i przygotowania otworu warto zapoznać się z dostępnymi wymiarami bram wybranego producenta, by wybrać najlepsze rozwiązanie.