Jeżeli odziedziczyłeś nieruchomość i planujesz ją sprzedać, musisz widzieć jakie formalności należy wypełnić przed przystąpieniem do sprzedaży. Aby nie narazić się na przykre konsekwencje ich niedopełnienia, powinieneś zapoznać się z poniższym tekstem.
Sprawa spadkowa i dział spadku – czy są konieczne do sprzedaży nieruchomości?
Odziedziczyłeś mieszkanie – i co dalej? Jako nowy właściciel możesz oczywiście podjąć decyzje o jego sprzedaży. Jednak aby potwierdzić swoje prawa do nieruchomości, musisz przeprowadzić postępowanie spadkowe i uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Jednak często, np. po śmierci rodziców w wyniku dziedziczenia ustawowego całość ich majątku przechodzi w równych częściach na wszystkie dzieci. W przypadku gdy jesteś jednym z kilku spadkobierców posiadających udział w nieruchomości, warto dopełnić kolejnego etapu w sprawie spadkowej. Jest nim dział spadku. Polega na polubownym lub sądowym wyszczególnieniu, które konkretnie elementy z całej masy spadkowej będą należały, do którego z dziedziczących. W przypadku nieruchomości umowa polubowna działu spadku wymaga potwierdzenia w postaci aktu notarialnego. Po jego otrzymaniu możesz w pełni swobodnie dysponować swoją częścią, gdyż dział spadku doprowadził do zniesienia wspólności majątkowej.
Dział spadku nie jest obowiązkowy, natomiast ułatwia odpłatne zbycie nieruchomości otrzymanej na drodze dziedziczenia. Są jednak możliwości sprzedaży mieszkania ze spadku bez jego wykonywania. Można zbyć swój udział w spadku lub w przedmiocie należącym do spadku. Udziały takie, przykładowo nabywają firmy zajmujące się skupem nieruchomości.
Czy zawsze trzeba płacić podatek dochodowy?
Znane porzekadło mówi, że podatki to jedna z dwóch rzeczy pewnych w życiu. Jednak w przypadku sprzedaży nieruchomości spadkowej nie jest to prawda. A od 2019 roku w prawie podatkowym wprowadzone zostały istotne zmiany, które sprawiają, że spadkobiercom jeszcze bardziej opłaca się zbycie mieszkania otrzymanego na drodze dziedziczenia. Przed nowelizacją ustawy zwolnienie z 19% podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości obowiązywało dopiero po 5 latach od jej otrzymania w spadku lub w przypadku gdy kwota ze sprzedaży została przekazana na własne cele mieszkaniowe. Nowela obowiązująca od 2019 roku zmieniła obliczanie okresu uprawniającego do niepłacenia podatku. Wciąż jest to 5 lat, ale nie od otrzymania spadku, a od zakupu domu czy mieszkania przez spadkodawcę. Zmienił się także okres wydatkowania środków ze sprzedaży mieszkania uprawniający do skorzystania z ulgi podatkowej. Od 2019 roku pieniądze ze sprzedaży mogą być użyte na osobiste cele mieszkaniowe w ciągu 3 lat, a nie jak było to wcześniej – 2 lat.
Inne formalności
Inne sprawy, o których powinieneś pamiętać przed zbyciem odziedziczonej nieruchomości to:
- Uzyskanie zaświadczenia o braku zaległości finansowych we wspólnocie/spółdzielni. W przypadku, gdy zmarły pozostawił po sobie długi, to spadkobiercy je dziedziczą i należy je uregulować.
- Odpis z Księgi Wieczystej – jeśli nowy właściciel został już w niej ujawniony (jeśli nie – dokumenty potwierdzające nabycie spadku).
- Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego, zwolnieniu lub przedawnieniu podatku od spadków i darowizn.
- Uzyskanie zaświadczenia energetycznego – od kwietnia 2023 r. dotyczy to nie tylko domów jednorodzinnych, ale także mieszkań w bloku.