Lekkie siatki z tworzyw sztucznych mają bardzo dużo zastosowań. Pojawiają się często między innymi na placach budowy, pomagając chronić zarówno ich pracowników, jak i osoby postronne. Dowiedz się, czym jest siatka na rusztowania, w jakim celu się ją stosuje i dlaczego jest niezbędna na każdej budowie.
Siatka na rusztowanie – sposób na bezpieczeństwo na placu budowy
Zgodnie z przepisami prawa inwestor prowadzący prace budowlane jest zobowiązany do zabezpieczenia terenu z myślą o bezpieczeństwie pracowników, a także innych osób. Dobór środków ochrony w znacznej mierze pozostawia się pracodawcy. Jednocześnie wszelkie zadania realizowane na wysokości powyżej 1 metra kwalifikują się jako prace na wysokości i podlegają odrębnym przepisom, wśród którym również znajdują się te dotyczące konieczności zapewnienia bezpiecznych warunków wykonywania robót.
Siatka na rusztowania to jedna z bardziej uniwersalnych, a przy tym skutecznych i niedrogich metod ochrony placu budowy, pracowników i osób postronnych. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace na wysokości. Zwiększają poziom bezpieczeństwa, ale również komfort przeprowadzania robót. Dlatego są w zasadzie niezbędne i niezastąpione!
Siatka ochronna na rusztowanie – funkcje
Siatka ochronna na rusztowanie może pełnić kilka kluczowych funkcji związanych z zapewnieniem odpowiednich warunków do przeprowadzenia prac budowlanych. Należą do nich przede wszystkim:
- dodatkowa ochrona przed wypadnięciem – obok obowiązkowych balustrad (do tworzenia zabezpieczeń przeciw upadkom z wysokości mogą służyć tylko specjalne siatki asekuracyjne),
- zabezpieczenie przed upadkiem narzędzi i innych niebezpiecznych przedmiotów z wysokości – ochrona pracowników znajdujących się pod rusztowaniem lub też przechodniów;
- ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem i wysoką temperaturą – gęsta siatka na rusztowania ma właściwości cieniujące;
- ochrona przed silnym wiatrem – siatka rusztowaniowa redukuje podmuchy wiatru, silnie odczuwalne przede wszystkim na dużych wysokościach;
- zmniejszenie ilości kurzu i pyłu roznoszonego w okolicy budowy – gęste siatki na rusztowania pozwalają zatrzymać większość tego typu substancji, zmniejszając uciążliwość prac, szczególnie takich prowadzonych w pobliżu innych zabudowań.
Wszystko to sprawia, że dzięki siatkom praca na rusztowaniach jest nie tylko bezpieczniejsza, ale też bardziej komfortowa. Ich właściwości sprawiają również, że wiele zadań może być zrealizowanych szybciej i sprawniej. Dlatego bez wahania można stwierdzić, że siatka osłonowa na rusztowania jest wszechstronnie przydatnym produktem.
Siatka rusztowaniowa jest szczególnie przydatna podczas prowadzenia prac na elewacji znajdującej się tuż przy chodniku lub w pobliżu innej zabudowy. Dzięki swoim właściwościom jest jednak niezbędna na każdej budowie.
Siatka rusztowaniowa – jak wybrać?
Siatki na rusztowania są produkowane w wielu wariantach. Jak wybrać ten właściwy? Po pierwsze warto zdecydować, czy interesuje Cię wariant asekuracyjny (siatka bezpieczeństwa spełniająca wymogi normy PN-EN 1263-1), czy jedynie osłonowy. Ten pierwszy wariant jest konieczny, gdy na przykład nie ma możliwości zamontowania barierek na rusztowaniu.
Po drugie, warto się przyjrzeć właściwościom siatki na rusztowania. Powinna być mocna, trwała i bezwzględnie odporna na różnorodne warunki atmosferyczne. Zazwyczaj siatki rusztowaniowe wykonuje się z tworzyw sztucznych – polipropylenu lub polietylenu. Szczególnie polecany jest ten drugi materiał, ponieważ nie chłonie wody i wykazuje się wysoką odpornością na promieniowanie UV, a jednocześnie jest bardzo lekki.
Ostatnim kryterium jest gęstość splotu. Im gęstsza jest siatka osłonowa na rusztowania, tym lepsza jest jej zdolność do wyłapywania pyłu czy zacieniania miejsca pracy oraz ochrony przed wiatrem. Ciaśniejszy splot to również większa wytrzymałość. Siatkę zabezpieczająca rusztowania najlepiej zamawiać bezpośrednio u producenta, co pozwoli uzyskać najniższą cenę i rzetelna poradę co do doboru odpowiedniego wariantu.