Artykuł partnera.
Decydując się na finalizację jakiejkolwiek transakcji na rynku nieruchomości, warto mieć szczegółową wiedzę na temat aktualnego stanu prawnego przedmiotu umowy – niezależnie od tego, czy będzie to: dom, mieszkanie, działka budowlana, czy grunt. Dziś wyszukiwanie ksiąg wieczystych jest o wiele łatwiejsze – dzięki Internetowi, a dokładniej, dzięki specjalnym wyszukiwarkom, umożliwiającym znalezienie nieruchomości po adresie lub numerze działki.
Księgi wieczyste – niezbędne i pewne źródło informacji
Najważniejsze kwestie dotyczące ksiąg wieczystych są regulowane ustawą z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
Księgi wieczyste – zarówno w wersji tradycyjnej (papierowej), jak i internetowej zawierają ten sam zestaw informacji wymaganych prawem. Są one zgrupowane w czterech działach.
W dziale I znajdziemy oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw własnościowych, w dziale II – wpisy o własności i użytkowaniu wieczystym, w III – wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych z wyjątkiem hipotek i ograniczeniami w rozporządzaniu nieruchomością albo wpisy o użytkowaniu wieczystym, innych prawach i roszczeniach (z wyjątkiem roszczeń wynikających z hipoteki), w dziale IV – wpisy dotyczące hipotek.
Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny i powszechny. Księgi są dostępne w sądach rejonowych właściwych dla lokalizacji nieruchomości oraz w Internecie. Jedynie akta ksiąg wieczystych mogą być przeglądane przez notariusza albo osobę mającą interes prawny.
To, co jest zapisane w księdze, uznawane jest za pewne, zachodzi więc tu zawsze domniemanie zgodności treści ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym. W razie wystąpienia niezgodności obowiązuje rękojmia wiary publicznej, która chroni prawa nabywców nieruchomości.
Ograniczone prawa rzeczowe wpisane do księgi wieczystej mają pierwszeństwo przed niewpisanymi.
W związku z tym, że księgi wieczyste są jawne, nie ma możliwości prawnej powoływania się na brak zapisów w księdze w przypadku wystąpienia sporu.
Przed dokonaniem transakcji, warto więc zapoznać się z wpisami dotyczącymi interesującej nas nieruchomości, znajdującymi się w księdze wieczystej. Dzięki wyszukiwarce internetowej znalezienie księgi wieczystej dla nieruchomości jest dziś maksymalnie ułatwione.
Łatwe wyszukiwanie ksiąg wieczystych
Dzięki internetowej wyszukiwarce ksiąg wieczystych ZnajdźKsięgę.pl obrót nieruchomościami w Polsce staje się łatwiejszy i bezpieczniejszy. Obecnie znajduje się w niej 20 milionów zaindeksowanych ksiąg wieczystych, 34 miliony działek, 1,7 miliona budynków oraz 7,6 miliona lokali. Serwis jest intuicyjny i przyjazny dla użytkownika, który może znaleźć interesującą go księgę na różne sposoby.
Najprostszy to skorzystanie ze spisu miast znajdującego się w serwisie ZnajdźKsięgę.pl – wystarczy kilka kliknięć, aby znaleźć nieruchomość, a następnie pobrać numer księgi wieczystej.
Drugi sposób to szukanie księgi za pomocą posiadanego adresu nieruchomości, dostępne są tu także księgi wieczyste po numerze działki. Uzyskanie numeru księgi wieczystej jest niezbędne w celu skorzystania z przeglądarki ksiąg wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości albo przeglądnięcia księgi w sądzie.
Serwis ZnajdźKsięgę.pl umożliwia bezpłatne przeglądanie danych oraz niedrogą usługę pobrania numeru księgi wieczystej. Jeśli użytkownik jest zainteresowany większą liczbą ksiąg – może liczyć na atrakcyjne rabaty.
fot. materiały prasowe