Wybór optymalnych opraw oświetleniowych to jeszcze za mało, żeby idealnie oświetlić domowe wnętrza. Trzeba również zadbać o dobranie odpowiednich źródeł światła.
Jak to zrobić mądrze? Przy zakupach w sklepie stacjonarnym lub na stronie internetowej warto zwrócić uwagę na konkretne parametry techniczne. Które z nich są najważniejsze i kluczowe? O tym napiszemy poniżej.
Popularne źródła światła do domu – co warto wybrać?
Tradycyjne żarówki z wolna odchodzą w niepamięć, jako rozwiązania niezmiernie energochłonne. Ich miejsce w największym stopniu zajęły oszczędne źródła światła LED, z diodami, które emitują światło po przejściu prądu przez półprzewodnik. Produkty tego typu mają też inne przewagi. Są trwalsze i bezawaryjne niż żarówki wolframowe. Są bowiem w stanie świecić nawet przez 50 000 godzin.
Innymi rozwiązaniami, które także spotyka się w sklepach, są świetlówki kompaktowe, które zużywają nawet o 80% mniej energii elektrycznej niż standardowe produkty oświetleniowe. Ich żywotność jest jednak znacznie niższa niż przy źródłach światła LED. Gwarantują bowiem wygodne użytkowanie maksymalnie przez 15-16000 godzin.
Jak zatem widać już w tym momencie, jednym z najważniejszych parametrów źródeł światła jest trwałość, podawana na opakowaniach w godzinach świecenia. Warto pamiętać, że nie określa ona czasu do całkowitego zgaśnięcia żarówki, a tylko do momentu, gdy wartość strumienia świetlnego zmniejszy się o 30% w porównaniu z wartością początkową.
Natężenie światła – jak wybrać idealne?
Drugim, ważnym parametrem źródeł światła, używanych w domach, jest natężenie światła. Określa jasność świecenia, przekładające się na komfort stosowania danego produktu.
W różnych typach pomieszczeń potrzebujemy bowiem innej wartości natężenia do wykonywania wszystkich, istotnych czynności.
Jednostką natężenia są luksy. Jako światło główne należy stosować źródła, które dają około 100 luksów. Wraz ze wzrostem precyzyjności zadań, wykonywanych przy oświetleniu sztucznym, należy też zwiększać ilość luksów.
Jakie wartości ma ono przybierać? Pisanie ręczne lub na komputerze przy biurku powinno się odbywać przy świetle o natężeniu ok. 500 luksów. Gotowanie w kuchni niekiedy wymaga 600-700 luksów. Do jeszcze bardzo precyzyjnych prac kreślarskich lub majsterkowania należy znaleźć źródła światła, które dają ok. 1000 luksów.
Dopasowanie natężenia światła do potrzeb konkretnego pomieszczenia oraz wykonywanych czynności sprawia, że jesteśmy w stanie wykonywać je dokładnie i bezpiecznie, a przy tym nie nadwyrężać nadmiernie wzroku, co przekłada się na poprawę komfortu codziennego funkcjonowania w domowych wnętrzach. Jeśli zaś chodzi o komfort, warto dodatkowo zwrócić uwagę na detale, takie jak włączniki/wyłączniki światła. Stawiając na nowoczesne panele dotykowe z oferty Gajwer.pl, można swobodnie sterować natężeniem światła, co wpływa i na wygodę, i na oszczędności.
Temperatura barwowa – na co wpływa?
Jest jeszcze jeden ciekawy parametr, o którym często się zapomina. Mowa oczywiście o temperaturze barwowej, która wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z nagrzewaniem się źródeł światła. Wartość ta określa bowiem temperaturę samego światła. Może ono przyjmować wartości od ciepłej (do 3300 K), przez neutralną (do 5500 K), aż po zimną (powyżej 5500 K).
Wybranie odpowiedniej wartości tego parametru dla konkretnych pomieszczeń ma wpływ na komfort codziennego życia. W pomieszczeniach rekreacyjnych i wypoczynkowych stosuje się przede wszystkim źródła dające światło ciepło białe, które sprzyja regeneracji i uspokojeniu, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza przed snem. Nic zatem dziwnego, że lampy z takimi żarówkami znalazły zastosowanie w przestrzeniach rekreacyjnych, zwłaszcza w salonach, a także w lampkach nocnych, montowanych tuż przy łóżkach.
Źródła światła zbliżone bardziej do światła niebieskiego (zimno białego) są z kolei wskazane w pomieszczeniach przeznaczonych do wytężonej pracy. Poprawiają koncentrację i stymulują umysł do wytężonego, kreatywnego działania na pełnych obrotach. Dlatego właśnie takie żarówki umieszcza się w gabinetach lub na biurkach w pokoju dziecka.
Idealne źródła światła dla każdego wnętrza – jak je wybrać?
Dokładne sprawdzanie parametrów, kupowanych źródeł światła, pozwala łatwo znaleźć rozwiązania idealnie odpowiadające potrzebom konkretnych użytkowników. Jeśli bowiem dobierzemy produkt do specyfiki danej przestrzeni, znacząco poprawimy komfort funkcjonowania w każdym, domowym wnętrzu. A przecież do tego właśnie ma służyć praktyczne i skuteczne oświetlenie.