W budynku mieszkalnym czy komercyjnym na pewnym etapie budowy konieczne staje się poprowadzenie instalacji elektrycznej. Sprawdź, jak wykonać takie prace w przypadku ścian wzniesionych z betonu komórkowego?
Prowadzenie instalacji elektrycznych
Beton komórkowy np. H+H jest materiałem, z którego można wznosić różnego rodzaju przegrody, w tym ściany wewnętrzne. Wykonanie instalacji elektrycznych w betonie komórkowym nie jest kłopotliwe i nie przysparza dużych trudności. Zgodnie z wytycznymi wykonawczymi prowadzenia prac w Systemie Budowy H+H powinno się je prowadzić w warstwie tynku. Jeśli z różnych powodów nie jest to możliwe, można wykonać bruzdy i wnęki, w których zostanie poprowadzona instalacja elektryczna.
Zgodnie ze swoją definicją bruzda to kanał o niewielkiej głębokości i szerokości lecz większej długości, natomiast wnęka to wgłębienie o większej głębokości oraz szerokości, lecz o niewielkiej długości. Każde takie zmniejszenie przekroju elementu murowego prowadzi do pewnego osłabienia przegrody (często pomijalnie niewielkiego), dlatego przy przygotowywaniu miejsc pod przeprowadzenie instalacji należy wykonywać jak najmniejsze bruzdy lub wnęki. To wymaganie często jest możliwe do spełnienia, jednakże konieczna wielkość kanałów będzie wynikała bezpośrednio z przyjętych rozwiązań instalacyjnych w związku z czym czasami ich wymiary będą musiały być większe. Jak w takim przypadku sprawdzić czy przegroda nie została nadmiernie osłabiona?
Sposób na pierwszą łatwą ocenę wpływu wykonania bruzd lub wnęk na przegrodę murowaną podaje norma PN-EN 1996-1-1. W wymienionej normie znajdują się wymiary graniczne wnęk i bruzd, dla których przyjmuje się, że przegroda nie została osłabiona w sposób znaczący, czyli takich, które mogą być pomijane w obliczeniach. Dopiero przekroczenie wymiarów normowych wywołuje konieczność przeprowadzenia obliczeń tzw. przekroju osłabionego, a także, jeśli zachodzi taka potrzeba podjęcia decyzji o wzmocnieniu przekroju.
Nie zaleca się prowadzenia bruzd i wnęk przez nadproża lub inne elementy konstrukcyjne wbudowane w ścianę, a także przez zbrojne elementy konstrukcji murowych. Wszystko to z uwagi na bezpieczeństwo konstrukcji i niedoprowadzenie do osłabienia funkcji nośnej elementów konstrukcyjnych. Jeśli jednak występuje konieczność osłabienia przekroju poprzecznego któregoś z newralgicznych miejsc przegrody, projektant konstrukcji murowej musi uwzględnić je w obliczeniach – a tym samym niezbędne jest uzyskanie zgody projektanta na przeprowadzenie instalacji w opisany sposób.
Jak wykonać bruzdy i wnęki w ścianach z betonu komórkowego?
W przegrodach z betonu komórkowego prowadzenie instalacji jest proste m.in. ze względu na strukturę materiału i jego gęstość, które powodują, że bruzdy można łatwo poprowadzić, nawet ręcznie, z użyciem rylca – co istotne, nie wymaga to użycia dużej siły fizycznej. Należy unikać wykuwania bruzd, zwłaszcza w przegrodach, których grubość jest mniejsza niż 180 mm.