Artykuł partnera.
Szukając naszych własnych M często stajemy przed dylematem, czy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Mieszkanie na rynku pierwotnym to nieruchomość kupowana od dewelopera lub pośrednika, w której nikt wcześniej nie mieszkał. Z kolei mieszkania z rynku wtórnego są już zajęte. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań? Co musimy wziąć pod uwagę przy zakupie?
Zakup mieszkania z rynku wtórnego
Niezaprzeczalną zaletą kupna mieszkania z rynku wtórnego jest możliwość obejrzenia i przeanalizowania mocnych i słabych stron istniejących nieruchomości. Cena takich nieruchomości jest niższa niż nowej budowy. Co więcej, do takiego mieszkania możemy wprowadzić się od razu po podpisaniu umowy z notariuszem, która nie powinna przekraczać kilku tygodni. Mieszkania z rynku wtórnego zlokalizowane są najczęściej na terenach zurbanizowanych z szerokim wachlarzem usług takich jak sklepy, przychodnie, szkoły. Wiele inwestycji z rynku wtórnego zlokalizowanych jest na terenach dobrze skomunikowanych.
Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, oprócz kwoty zakupu mieszkania, musimy również uwzględnić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% ceny nieruchomości, którego nie możemy od kwoty odliczyć. Kredyt hipoteczny. W starszych budynkach musimy liczyć się z tym, że niektóre instalacje, np. elektryczne, wodno-kanalizacyjne, mają już za sobą rozkwit, dlatego przed zakupem warto sprawdzić ich stan techniczny i przewidzieć dodatkowe koszty związane z ich wymianą. Budynki są też znacznie droższe w eksploatacji. Kupno starszego mieszkania wiąże się również z dokładną kontrolą i weryfikacją praw do mieszkania oraz ewentualnych opłat hipotecznych.
Zakup mieszkania z rynku pierwotnego
Niewątpliwymi zaletami zakupu mieszkania z rynku pierwotnego są gwarancja. Kolejną zaletą nowych domów jest technologia budowy. Nowoczesne materiały i rozwiązania, uwzględniające najnowsze normy budowlane dotyczące bezpieczeństwa, są również bardziej energooszczędne. Również standardy mieszkaniowe są znacznie wyższe niż na rynku wtórnym. Mieszkania na rynku pierwotnym łatwiej sprzedać.
Kupowanie mieszkania z rynku pierwotnego ma również swoje wady. Pierwsza to stosunkowo wysoka cena. Przykładowo mieszkania na sprzedaż na Podgórzu zaczynają się od 11000 zł za metr kwadratowy. Często decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, czekamy nawet kilka miesięcy na otrzymanie inwestycji. Istnieje również ryzyko, że nasz budynek nie zostanie ukończony lub że jego wygląd i otoczenie nie będą dokładnie odpowiadały wizualizacji. Inwestycje deweloperskie często lokowane są na obrzeżach miast ze względu na szybsze tempo powstawania nowych domów i powierzchni usługowych.