Utrzymująca się dłuższy czas wilgotna aura sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych wśród roślin. Jedną z najgroźniejszych jest antraknoza występująca na wielu uprawnych gatunkach.
Jak powstaje antraknoza
Antraknoza jest chorobą grzybową, wywołuje ją grzyb o wdzięcznie brzmiącej nazwie Plectodiscella veneta. Zaliczany jest do klasy workowców, gdyż zimuje w zarodniach przypominających worki. Zgromadzone wewnątrz zarodniki, wiosną podczas wilgotnej pogody zaczynają się rozprzestrzeniać, zasiedlając nowo wyrośnięte pędy. Utrzymujące się na liściach krople wody są dla nich idealnym środowiskiem, w którym zaczynają kiełkować i przerastać w głąb tkanki roślinnej. Grzybnia w zaatakowanej roślinie rozwija się aż do drewna, a tkanki miękkie w tym samym czasie zaczynają obumierać. Od końca lata na obumarłych częściach roślin tworzy się zbita grzybnia w skupiskach, w których powstają worki gotowe do zimowania. Zarodniki zasiedlają rośliny przez cały okres wegetacyjny podczas słotnej pogody.
Jak wygląda antraknoza na roślinach
Wygląd zaatakowanej przez grzyba rośliny zależy w dużym stopniu od gatunku żywiciela, stadium rozwoju grzyba oraz części, na której rośnie. Antraknozę można rozpoznać na podstawie charakterystycznych bordowych plam. Wewnątrz są one zabarwione na biało, natomiast z zewnątrz mają ciemną, brązowo – bordową obręcz.
Plamy na łodygach
Na łodygach roślin zaatakowanych powstają drobne brunatno czerwone plamki jak główki od szpilki. Są one groźne dla żywotności całej rośliny. Z czasem zlewają się w większe połacie. Plamy te mają wewnątrz siną przestrzeń otoczoną brunatną obwódką czerwoną na krawędziach zewnętrznych.
Plamy na liściach
Bardzo łatwo można poznać antraknozę po skazach jakie zostawia na liściach. Pierwszymi widocznymi z daleka objawami są malutkie bordowe plamki w środku przebarwione na jasny kolor. W późniejszym etapie biała wewnątrz plamka powiększa się.
Zarażone owoce
Grzyb atakuje również owoce, na których pojawiają się ciemne, zasychające plamy, które z czasem obejmują cały owoc nawet.
Jakie rośliny są narażone na antraknozę
Antraknoza to choroba, która atakuje dużą liczbę gatunków roślin uprawnych. Najbardziej narażone są takie gatunki jak:
- róża;
- winogrona;
- dyniowate;
- truskawka;
- malina i jeżyna.
Warunki sprzyjające rozwojowi grzyba
Najlepszą ochroną roślin przed rozwojem grzyba jest oczywiście prewencja. Zaliczyć do niej można takie zabiegi jak:
- sadzenie odmian wykazujących większą odporność na grzyba;
- wycinanie porażonych pędów i niszczenie ich;
- sadzenie drzew i krzewów w miejscach przewiewnych;
- w wilgotnych glebach pomaga sadzenie roślin na redlinach lub kopczykach;
- niszczenie jesienią opadłych liści z objawami choroby;
- ściółkowanie materiałami organicznymi zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby;
- dostosowanie nawożenia azotem do zapotrzebowania roślin;
- jako nawadnianie lepiej wybrać linie kroplujące.
Ochrona czynna roślin przed antraknozą
Rośliny z objawami antraknozy można jeszcze uratować. Najważniejszy w tym wypadku jest czas. Od pierwszego dnia obserwacji objawów należy:
- usunąć zarażone pędy (najlepiej spalić, albo dać do ciepłego kompostu);
- opryskać rośliny środkiem grzybobójczym;
- przerzedzić zbyt gęsto rosnące pędy (zwłaszcza krzewy i drzewa);
- podlewać rośliny wokół pnia.
Nie każdy chce w swoim ogrodzie stosować chemiczne środki ochrony roślin. Na szczęście oprócz zapobiegania, można ochronić rośliny także po wystąpieniu choroby. Do jednych z ważniejszych środków zaliczyć można:
- preparaty z czosnku;
- preparaty z grejfruta.
Antraknoza to rozpowszechniona choroba wywoływana przez grzyby. Pojawia się ona na roślinach zazwyczaj podczas długotrwale utrzymujących się opadów. Najbardziej narażone są odmiany podatne na tą chorobę oraz rośliny rosnące w zagłębieniach terenu i mało przewiewnym miejscu. Rozprzestrzenianiu się grzyba sprzyja także duże zagęszczenie roślin i brak pielęgnacji polegającej na usuwaniu uschniętych pędów czy opadłych liści. Dużym zagrożeniem mogą być także dziko rosnące w okolicy rośliny zarażone tą chorobą.