Jak zabezpieczyć balkon przed wilgocią i mrozem

Jak zabezpieczyć balkon przed wilgocią i mrozem

19 maja 2018 1 By Syneko

Balkon zabezpieczony przed działaniem wilgoci oraz mrozu będzie odporny na zmienne warunki pogodowe i zostanie w dobrym stanie przez wiele lat.

Konstrukcja balkonu

Najprostszą konstrukcją każdego balkonu jest żelbetonowa płyta, która zbrojnie łączy się ze stropem.

Ocieplanie balkonu.

Balkon powinien być solidnie ocieplony, ponieważ nawet najmniejsze błędy w wykonastwie prowadzą do niszczenia konstrukcji. Ocieplanie polega na obłożeniu żelbetonowej płyty izolacją od górnej, jak i dolnej płaszczyźnie balkonu. Po jej założeniu na obu płaszczyznach konieczne są obróbki, aby płyta nie zamakała. Inaczej cieknąca woda zniszczy jego konstrukcję. Ocieplony balkon nie będzie wyprowadzał ciepła z ogrzewanego pomieszczenia.

Uszczelnienie balkonu

Konstrukcja balkonu powinna być zabezpieczona płynną masą izolacyjną i zaprawą uszczelniającą. Płyta musi mieć 2-procentowy spadek, aby deszcz spływał. Stojąca woda wchłaniałyby się w mikroszczeliny, co szybko zniszczyłoby konstrukcję. Hydroizolację płynną układa się pod płytkami, od 2 do 3 warstw. Jest ona znacznie skuteczniejsza niż klej 2w1, którą producenci dedukują często bezpośrednio pod płytki.

Wykończenie balkonu

Materiał do wykończenia balkonu powinien być mrozoodporny. Najlepiej wybrać modną terakotę lub posadzkę mrozoodporną i pokryć nią całą powierzchnię. Uniemożliwi to pękanie pod wpływem obciążeń oraz wnikanie wody. Oprócz terakoty można zdecydować się na drewno lub wykładzinę. Przy wyborze decydujmy się na te o niskiej nasiąkliwości i wysokiej odporności na ścieranie.

Układając płytki należy pokrywać je klejem całościowo na całą powierzchnię. Aby uniknąć powstawania szczelin układamy je w niewielkich odległościach, maksymalnie 5 mm od siebie.

Oprócz wykończenia podłogi podstawowym elementem jest barierka. W domach rodzinnych musi spełniać wymogi bezpieczeństwa: powinna być wysoka na 110 cm. Barierkę dopasowujemy do ogólnej stylistyki domu, a nawet ogrodzenia oraz okien. Jeśli nie posiadamy zmysłu architektonicznego, możemy skorzystać z pomocy specjalisty lub darmowego programu komputerowego do projektowania.

Jeszcze jednym ważnym elementem powinny być małe rynny, które odprowadzają wodę ze ściekającego balkonu.

Tak urządzony taras z pewnością przetrwa długie lata i będzie cieszył funkcjonalnością.