Piękny trawnik jest najbardziej wymagającą dekoracją ogrodu. Należy dbać o niego przez cały rok, aby zachwycał nas od wiosny do jesieni.
Zabiegi pielęgnacyjne po zimie
Murawa po zimie jest póżółkła, brzydka i przypomina stary filc. Pierwszym zabiegiem, jaki powinien być wykonany po zimie, to wertykulacja, czyli oczyszczanie wierzchniej warstwy trawnika. Wykonuje się ją przy pomocy specjalnych grabi lub urządzenia do wertykulacji. Stara, zniszczona warstwa trawnika zostaje usunięta, a trawnik zostaje płytko ponacinany. Kolejnym zabiegiem, który należy wykonać tuż po zimie jest aeracja. Wykonujemy aerację przy pomocy grabi, wbijając je na głębokość około 10 cm. To poprawia strukturę gleby, pobudzając trawę do wzrostu i napowietrza system korzeniowy. Tak przygotowanej murawie wystarczy już tylko dostarczyć nawóz i czekać na jej wzrost.
Letnie koszenie
Regularne koszenie trawnika to sekret jego dobrej kondycji i prezentacji przez całe lato. W okresie wiosenno-letnim trawa potrafi urosnąć nawet do 5 centymetrów tygodniowo! Dlatego trawa musi być koszona regularnie, minimum raz w tygodniu. Najlepsza wysokość dla trawnika to około 4 centymetry. Wtedy mamy pewność, że podczas upalnych dni murawa nie zbrązowieje podczas suszy.
Usuwanie chwastów
Nawet jeśli wysiewano trawnik do gołej ziemi, nie ma żadnej gwarancji, że z czasem nie pojawią się na niej chwasty. Utrapieniem dla ogrodników są mniszki lekarskie, babki lancetowate i perz właściwy: są one najtrudniejsze do wytępienia i najszybciej się rozprzestrzeniają. Zauważony na trawniku nawet pojedynczy mniszek powinien być usunięty razem z całym systemem korzeniowym. Nie należy dopuścić, aby dmuchawce rozsiały nasiona po całej działce. W walce z chwastami skuteczne okazują się hebricydy, które wnikają w chwasty przez liście. W czasie stosowania hebricydów nie należy kosić trawnika i ograniczyć dostęp dzieci i zwierząt do kontaktu z tym środkiem.
Szkodniki
Lista osobników, które szkodzą ogrodom jest wyjątkowo długa, jednak w artykule omówimy wyłącznie te wpływające bezpośrednio na jakość trawnika. Do największych wrogów pięknej murawy jest kret. W naszym kraju występuje pod ochroną. Przed kretem najlepiej zabezpieczyć się już podczas projektowania ogrodu, gdzie przed posianiem trawnika zabezpiecza się ziemię specjalną siatką. Kret nie jest w stanie się przez nią przebić, więc nie powstają kopce. Jednak jest to drogie rozwiązanie, dlatego niewielu się na to decyduje. Popularne są zapachowe substancje odstraszające oraz dźwiękowe dostępne w sklepach ogrodniczych.
Ja mam problem z kretami i nie mogę się ich pozbyć! Niestety są pod ochroną, dlatego zostaje mi chyba tylko używanie plastikowych butelek na prętach…