Artykuł partnera.
Uprawianie roślin wiąże się z koniecznością stworzenia im odpowiednich warunków. Nie w każdym miejscu są one optymalne, dlatego konieczne okazuje się postawienie na specjalne akcesoria. Wśród nich znaleźć można m.in. siatki cieniujące. Do czego służą takie produkty? Przed czym zabezpieczają i dlaczego warto na nie postawić?
Czym jest siatka cieniująca?
Siatka cieniująca ma za zadanie ograniczyć ilość promieni słonecznych docierających do upraw. Takie elementy są stosowane zarówno w szklarniach, jak i odkrytych ogrodach, a także w szkółkarstwie i leśnictwie. Są one wykonane z materiałów, które tworzą cień, a jednocześnie są bardzo wytrzymałe na działanie promieni słonecznych.
Odpowiednio dopasowana siatka cieniująca na ogrodzenie zapewnia właściwą wentylację danej uprawy, a także określone zaciemnienie, dopasowane do gatunku roślin. Takie produkty zwykle są dostępne w rulonach, które można samodzielnie dociąć i dostosować do wymiarów uprawy.
Siatka zacieniająca może również chronić rośliny przed wiatrem. Tłumi bowiem silne powiewy, dlatego nie powoduje uszkodzeń w trakcie większych wichur. Siatki cieniujące łączą więc w sobie wiele pozytywnych cech, pozwalających na uzyskanie lepszego stanu swoich upraw, bez względu na gatunek roślin.
Jak wybrać odpowiednią matę cieniującą?
Siatka ogrodzeniowa cieniująca wykorzystywana w ogrodach i na uprawach powinna być dopasowana do gatunku roślin. Mowa tu m.in. o stopniu zaciemnienia czy wentylacji. Na rynku istnieją bowiem produkty o różnej gęstości oczek, co wpływa na przenikanie promieni słonecznych.
Znaczenie ma także grubość sznurka zastosowanego do stworzenia siatki. W tym celu najczęściej wykorzystuje się gęsty polietylen. Grubość należy dopasować do planowanego zastosowania produktu. Jeśli nie wiesz, jaka tkanina cieniująca sprawdzi się najlepiej, w każdej chwili możesz poprosić o pomoc specjalistów oferujących takie produkty.
Z czego jest wykonywana mata cieniująca?
Mata cieniująca na ogrodzenie musi być wykonana z odpowiednich materiałów. Powinny być one odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także ścieranie. Nie można zapominać też o wytrzymałości na czynniki zewnętrzne. Na takie siatki każdego dnia działają bowiem promienie słoneczne, a także skrajne temperatury czy woda.
– Siatka osłaniająca do ogrodów i upraw najczęściej jest wykonywana z gęstego polietylenu. To materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych. Dzięki temu może być on z powodzeniem wykorzystywany przez wiele sezonów – mówi specjalista z firmy Symar oferującej różnego rodzaju siatki, w tym także te cieniujące.
Siatki cieniujące mogą mieć również różne kolory. Najczęściej jest to zieleń, pasująca do całej scenerii ogrodu. Na rynku znaleźć można także maty białe, brązowe czy inne. Kolor ma oczywiście mniejsze znaczenie niż parametry danego produktu, jednak wiele osób zwraca na niego uwagę.
Czy warto postawić na siatki cieniujące?
Siatka cieniująca na ogrodzenie to doskonały wybór w wielu przypadkach. Pozwala ona na zabezpieczenie upraw przed różnymi czynnikami. Dzięki temu są one w lepszym stanie, co ma znaczenie m.in. w przypadku gospodarstw. To przekłada się na zmniejszenie strat spowodowanych przez zbyt duże nasłonecznienie czy silny wiatr.