Inwestorzy indywidualni, wynajmujący ekipy budowlane do realizacji domu jednorodzinnego, zazwyczaj wybierali ławy fundamentowe. To tradycyjne rozwiązanie, stosowane od lat, ostatnio ma mocną alternatywę w postaci płyty fundamentowej. Jakie są jej wady i zalety?
Czym są płyty fundamentowe?
Płyty fundamentowe są wykonane ze zbrojonego betonu. Składają się z kilku warstw. Zazwyczaj jest to zagęszczony mechanicznie żwir, warstwa piasku, styropian, żelbetowa płyta nośna, wylewka samopoziomująca i posadzka.
Jakie są wady i zalety płyt fundamentowych?
Płyty fundamentowe stanowią coraz powszechniejsze rozwiązanie. Czemu są lepsze niż tradycyjne fundamenty? Wynika to z licznych zalet. Po pierwsze, mogą być stosowane nawet na tych działkach, na których wody gruntowe naturalnie występują na wysokim poziomie. Po drugie, za sprawą płyty można skutecznie zaizolować dom od zimna pochodzącego z gruntu. Jednorodna płyta to większa gwarancja izolacji przeciwwilgociowej i ograniczenie ryzyka powstawania mostków termicznych. Po trzecie zaś płyta lepiej (w porównaniu z ławami fundamentowymi) radzi sobie z samoistnym osiadaniem budynku w gruncie. Ściany nie mają tak dużej tendencji do pękania, co jest dużym problemem estetycznym, doskonale znanym właścicielem domów z tradycyjnymi fundamentami. Zaletą jest również uzyskanie warstwy podposadzkowej, bez potrzeby wykonywania krok po kroku każdej warstwy na gruncie. Dużą korzyścią dla inwestorów decydujących się na płytę fundamentową jest także krótszy czas przygotowania fundamentów – z 4-5 tygodni typowych dla tradycyjnego wariantu okres ten skraca się do 7 dni.
Największe wady płyt fundamentowych
Należy pamiętać również o tym, że płyta fundamentowa ma pewne wady. Na pewno wiąże się z koniecznością wykorzystania betonu wyższej klasy (co najmniej C16/20), zamawianego bezpośrednio w betoniarni. W przypadku ław fundamentowych wystarczy wynająć betoniarkę i mieszankę wytworzyć samodzielnie. Istotne jest również zlecenie robót betonowych profesjonalnej ekipie wykonawczej. Nie jest to proste – większość ekip dobrze zna tradycyjną metodę wylewania ław fundamentowych. To przekłada się bezpośrednio na wyższe koszty prac – zwłaszcza jeśli inwestor planował stawiać dom metodą gospodarczą. Z największymi wydatkami muszą liczyć się jednak ci, którzy wnoszą budynek na nierównym podłożu, na przykład na wzgórzu czy skarpie – wówczas konieczne będzie wykorzystanie kilku płyt ustawionych na zróżnicowanych wysokościach, co nie należy do tanich rozwiązań.
Podsumowując, płyta fundamentowa to rozwiązanie, które z uwagi na szereg korzyści, jakie się z nią wiążą, ma szansę stać się – z czasem – poważnym konkurentem dla tradycyjnych ław fundamentowych.