Artykuł sponsorowany.
Przeglądając oferty sprzedaży mieszkań, natrafiłeś na mieszkanie spółdzielcze własnościowe i nie wiesz, co to oznacza? Ten aspekt może wpłynąć na niższą cenę nieruchomości. Dlatego, jeśli szukasz lokum dla siebie, warto mu się przyjrzeć.
Mieszkanie własnościowe to nie bez powodu marzenie wielu młodych ludzi. W końcu dobrze jest mieć coś na własność, przeznaczonego wyłącznie dla swojej rodziny. Jednak to nie znaczy, że inne opcje są gorsze. Jeśli nie jesteś inwestorem, a po prostu zależy ci na miejscu do życia i mieszkania, w którym będziesz mógł zapuścić korzenie, to mieszkanie spółdzielcze własnościowe naprawdę może być dobrym rozwiązaniem. Będzie po prostu nieco tańsze. Czym jednak różni się ono od mieszkania własnościowego?
Mieszkanie spółdzielcze własnościowe to nieruchomość, która nie będzie w pełni należała do ciebie. Kupując je, nie nabywasz prawa do jego własności, a do możliwości korzystania z niego dożywotnio. W praktyce oznacza to tyle, że możesz je traktować jako własne, np. korzystając z niego, wykonując remonty itd. Jedyna różnica, jaką w praktyce zauważysz, to konieczność zgłaszania remontów do spółdzielni. Ponadto będziesz musiał dołączyć do społeczności tworzonej przez twoich sąsiadów.
Zwykle ten typ mieszkania wiąże się z dodatkowym, jednorazowym kosztem, wynoszącym kilkaset złotych. Ponadto takie mieszkania nie muszą posiadać aktu notarialnego. To utrudnia sprawdzenie, kto wcześniej w nich mieszkał i czy nie są one w jakiś sposób obciążone kredytem.
Czy warto szukać nieruchomości dalej?
Jeśli takie podejście ci nie odpowiada, oczywiście nie musisz kupować mieszkania na zasadzie spółdzielczo-własnościowej. Możesz uzyskać pomoc, kontaktując się na przykład z twórcami portalu homly.to. Tam będziesz mógł skorzystać z olbrzymiej dawki wiedzy na temat nieruchomości. Zostaną ci też zaproponowane mieszkania własnościowe, które staną się już na zawsze twoim wygodnym, komfortowym domem. To jednak nie oznacza, że mieszkania spółdzielczo-własnościowego nie możesz otrzymać np. w spadku!
Mieszkanie lokatorskie a spółdzielcze własnościowe – różnice są ważne
O ile w praktyce pomiędzy mieszkaniem własnościowym a spółdzielczo-własnościowym nie ma większej różnicy, o tyle nie dotyczy to mieszkań lokatorskich. Tych nie możesz sprzedać, a ponadto – nie są one dziedziczne. Dlatego też nie jest to najlepszy wybór, jeśli np. chciałbyś w przyszłości przekazać nieruchomość swoim dzieciom. Wtedy mieszkanie spółdzielcze własnościowe to zdecydowanie rozsądniejszy wybór.
Stawiaj na mieszkanie spółdzielcze własnościowe, chyba że po prostu nie masz innego wyboru bądź najzwyczajniej w świecie nie chcesz przekazywać nikomu nieruchomości w przyszłości. W tym przypadku wybór należy wyłącznie do ciebie i powinien być uzależniony od twoich potrzeb.
Czy takie mieszkanie jest tańsze w utrzymaniu?
Jeśli chodzi o opłaty za media, są one dokładnie takie same, jak w przypadku mieszkań własnościowych – typ mieszkania nie ma na nie większego wpływu. Dotyczy to również kredytu, czyli tego:
- jakie będziesz miał przyznane oprocentowanie;
- jaka będzie wysokość raty;
- jaki wybierzesz okres spłaty.
To zależy wyłącznie od twojej umowy z bankiem.
Jednak mieszkanie spółdzielczo-własnościowe może być nieco tańsze w utrzymaniu. Jak to możliwe? Po prostu spółdzielnia, która ma pod swoją opieką wiele budynków i mieszkań, może lepiej rozłożyć koszty ich utrzymania. Dlatego w efekcie czasem okazuje się, że będziesz mniej płacił za czynsz!
Nie bój się innych rozwiązań
W Polsce aktualnie każdy młody człowiek marzy o zakupie własnego mieszkania. Jednak to nie oznacza, że to jest jedyne dobre rozwiązanie. Wynajem również ma swoje zalety, podobnie jak zakup mieszkania spółdzielczego własnościowego. Dlatego, jeśli masz okazję nabyć prawo do użytkowania takiego lokum, po prostu się nad tym zastanów i sprawdź, czy na pewno warto inwestować właśnie w tę konkretną nieruchomość. Być może jej lokalizacja czy cena będą po prostu bardzo korzystne.