Decydując się na zakup własnego mieszkania czy domu możesz szukać ofert z rynku pierwotnego (stan deweloperski) lub wtórnego (z drugiej ręki). Zakup mieszkania z drugiej ręki wydaje się być mniej kosztownym przedsięwzięciem, ale czy rzeczywiście tak jest? Co w praktyce oznacza zakup mieszkania w stanie deweloperskim?
Mieszkanie w stanie deweloperskim czy z drugiej ręki?
Wiele osób zastanawia się, czy pewniejszym wyborem jest zakup mieszkania w stanie deweloperskim, czy może lepiej kupić wykończone mieszkanie z drugiej ręki. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Mieszkanie w stanie deweloperskim wykończysz według własnego uznania, ale wygeneruje to dodatkowe koszty i wydłuży czas przygotowania nowego lokum. Zaś zakup mieszkania z drugiej ręki najczęściej wiąże się z remontami i wprowadzaniem zmian tak, aby mieszkanie było dopasowane do Twoich potrzeb. Remont i zakup nowych mebli oraz rzeczy do nowego mieszkania może okazać się równie kosztownym, albo nawet droższym rozwiązaniem niż zainwestowanie w urządzenie mieszkania z rynku pierwotnego.
Jak wygląda mieszkanie odbierane od dewelopera w Lublinie?
Nie ma jednej, oficjalnej definicji stanu deweloperskiego ani listy, tego, co powinno zawierać mieszkanie z rynku pierwotnego. Można jednak przyjąć, że mieszkanie odbierane od dewelopera w Lublinie powinno zawierać:
- drzwi wejściowe,
- otynkowane ściany,
- przyłącza wodno-kanalizacyjne,
- instalację centralnego ogrzewania,
- parapety wewnętrzne,
- wykończony balkon lub taras,
- posadzki.
Oczywiście lista ta nie jest obligatoryjna i niekiedy mieszkania w stanie deweloperskim mogą się znacząco od siebie różnić. Kluczowe w przypadku kupna mieszkania z rynku pierwotnego jest jasne określenie stanu lokalu w umowie.
Czego możesz się spodziewać kupując mieszkanie w stanie deweloperskim?
Nowe mieszkanie bez wątpienia wymagać będzie kilku prac remontowych, takich jak malowanie lub tapetowanie ścian, wstawienie drzwi wewnętrznych, wyposażenie kuchni i łazienki, w przypadku której dojdzie jeszcze glazura i biały montaż oraz wykonanie podłóg. Mieszkanie z rynku pierwotnego nie nadaje się do natychmiastowego zamieszkania, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i odpowiednie środki na wykończenie wnętrz. Oszacowanie kosztów wykończenia wnętrz nie jest łatwym zadaniem i niestety nie da się wykonać precyzyjnych obliczeń. Kwota szacunkowa wynosi średnio 1000 zł za każdy metr kwadratowy powietrzchni mieszkania. Do budżetu warto doliczyć wynagrodzenia dla ekipy remontowej.