Artykuł partnera.
Na pracodawcy spoczywa szereg obowiązków, związanych z zapewnieniem pracownikom odpowiedniego sprzętu i odzieży do pracy, w tym odzieży roboczej. Jakie są jej rodzaje, jak dobrać odpowiedni rozmiar i na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?
Jakie są rodzaje odzieży roboczej?
O odzieży roboczej mówi się w kontekście zapewnienia pracownikom środków indywidualnej ochrony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, tj. dyrektywą 89/686/EWG wyróżnić można 3 kategorie:
- kategoria I obejmuje warianty przeznaczone do ochrony, gdy zagrożenia nie jest duże, a ryzyko jego wystąpienia jest łatwe do przewidzenia na tyle szybko, że może odpowiednio zareagować z odpowiedniemu wyprzedzeniem, przykładem tego typu odzieży jest np. odzież zapewniająca należytą ochronę przed zabrudzeniami, odzież ta nie musi posiadać świadectwa badania WE,
- kategoria II, to wszystkie modele, które nie zostały zakwalifikowane do pozostałych grup, zapewnia pracownikowi zabezpieczenie w przypadku średniego zagrożenia, jako przykład wymienić można tu odzież ostrzegawczą i zapewniającą ochronę przed poparzeniem, produkty klasyfikowane w tej grupie muszą zostać certyfikowane przez zewnętrzną jednostkę, wystawiającą odpowiednie świadectwo badania WE, co ważne – jest ono wystawiane wyłącznie na okres lat 5,
- kategoria III zapewnia największe zabezpieczenie, wykorzystywana jest tam, gdzie pracownik narażony jest na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, ryzyko jest wysokie i naraża pracownika na ryzyko wystąpienia nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu, często nie ma możliwości wcześniejszego zidentyfikowania zagrożenia, zatem pracownik nie może zareagować odpowiednio wcześniej, aby owego zagrożenia uniknąć, jak ma to miejsce np. w przypadku odprysku chemikaliów czy łuku świetlnego czy zagrożenie łukiem świetlnym, tego typu odzież musi posiadać odpowiednie świadectwa i certyfikaty, podlega ocenie w ramach systemu zarządzania jakością WE, musi posiadać odpowiednią zewnętrzną certyfikację, musi być poddawana regularnym okresowym kontrolom, świadectwa zgodności z normami wystawiane są na maksymalnie 5-letni okres.
Zgodnie z obowiązującą klasyfikacją, odzież roboczą podzielić można na odzież roboczą (I kategorie) oraz odzież ochronną (II i III kategoria). W praktyce odzież robocza definiowana jest, jako zabezpieczająca, która powinna zastąpić prywatną odzież pracownika. Pracodawca ma obowiązek jej dostarczenia, aby odzież prywatną nie uległa zabrudzeniu, szczególnie w przypadku pracy byłaby ona narażona również na przyspieszone niszczenie.
W ramach odzieży roboczej wyróżnia się również tzw. odzież branżową, wykorzystywaną np. w gastronomii czy służbie zdrowia. Szczególnym przykładem jest odzież jednorazowa, tzw. krótkiego użytkowania.
Odzież ochronna występuje w różnych postaciach: koszulki, koszule, spodnie, płaszcze, kombinezony, kamizelki, fartuchy, kapelusze, czapki, peleryny, berety itp. Materiały, z których je wykonano, są bardzo różnorodne, jak bawełna, mieszanki bawełniano-poliestrowe, bawełniano-poliamidowe, a także inne materiały wykorzystywane w szczególności do produkcji odzieży sportowej. Bardzo ważne, aby wariant materiału odpowiadał na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa, ważna jest tu m.in. komfort noszenia, splot tkaniny czy gramatura materiału.
Innym sposobem klasyfikacji odzieży ochronnej jest wyróżnienie rodzaju zagrożenia, w tym: ochrona przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, przed zimnem lub wysoką temperaturą, zapewniająca ochronę przed porażeniem prądem, specjalna odzież dla spawaczy, przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, odzież ostrzegawczą itp.
Jak dobrać rozmiar odzieży roboczej?
Wybierając odzież roboczą dla pracowników trzeba kierować się wieloma czynnikami i nie finansowy aspekt jest tu priorytetowy. Bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. Dobór właściwego wariantu nie kończy się jedynie na dostosowaniu wariantu materiału, ważne jest też dopasowanie rozmiaru do wzrostu i postury pracownika. Odzież ochronna powinna zostać dopasowana indywidualnie. Nie może ograniczać ruchów pracownika, ale nie może być też zbyt luźne. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z tabel rozmiarów, przygotowywanych przez producenta. Wystarczy wówczas zdjęcie miary z pracownika i wybór odpowiedniego modelu odzieży.
O czym pamiętać przy doborze odzieży roboczej?
Szukając odpowiedniego wariantu odzieży roboczej dla swoich pracowników należy przede wszystkim kierować się jakością. W zależności od charakteru pracy wybrać trzeba odpowiedni wariant zabezpieczenia dostosowany do typu zagrożeń.
Najlepiej wybierać dobrej jakości odzież ochronną i roboczą dostarczaną przez znanych na rynku producentów. Przykładem mogą być ciuchy robocze Pol-Paw.
Jaki materiał wybrać na odzież roboczą?
Wybór odpowiedniego materiału powinien być podyktowany przede wszystkim bezpieczeństwem pracownika. Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów wyróżnić można bawełnę. Tzw. drelich dostępny jest w różnych wariantach – grubości i gramaturze, świetnie sprawdzi się w wielu branżach i gałęziach przemysłu, choć częściej jest on stosowany w połączeniu z innymi materiałami, dzięki czemu zapewnia większe bezpieczeństwo. Splot bawełniany zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, co jest jednym z jej najważniejszych zalet. W połączeniu m.in. z poliestrem lub poliamidem powstają doskonałej jakości tkaniny nowej generacji, cechujące się jeszcze wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne, biologiczne. Zwiększają też komfort noszenia.