Łazienka to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Wybór odpowiedniego oświetlenia daje duży komfort i wygląda estetycznie. Cały proces nie jest prosty, gdyż wymaga przemyślenia i odpowiedniego zaplanowania. Na co zatem warto zwrócić uwagę? Gdzie zamontować oświetlenie? Jaką barwę światła wybrać? Które oprawy będą najlepsze? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te pytania wraz z przydatnymi wskazówkami na temat oświetlenia w łazience.
Jaką barwę światła wybrać ?
Barwa światła ma ogromne znaczenie na oświetlone pomieszczenie. Do łazienek gdzie przebywamy stosunkowo krótko i rzadko warto wybierać światło białe — znane np. z większości żarówek LED. Jest ono mocne, idealnie oświetla wszystkie powierzchnie i idealnie prezentuje walory całej łazienki. Choć montaż żarówek o takiej barwie światła mógłby wpływać niekorzystnie na nasze samopoczucie przy dłuższym użytkowaniu — np. w salonie to krótkotrwałe wizyty w łazience są całkowicie bezpieczne. Warto zatem skorzystać z licznych zalet światła białego i użyć go w łazience.
Jakie żarówki LED czy Energooszczędne ?
Kolejnym dylematem, który pojawia się podłącza montażu oświetlenia w łazience, jest rodzaj żarówek. Pierwszą kategorią, w jakiej porównujemy oba modele- jest cena. Obecnie nie widać zbyt dużej różnicy a najtańsze modele LED-owe w marketach budowlanych czy supermarketach kupimy w podobnej cenie co te energooszczędne. Drugim czynnikiem jest właśnie zużycie prądu. Łazienka to miejsce, w którym nie używamy światła długofalowo jak np. w kuchni czy salonie. Choć i przy rzadkim użytkowaniu wygrywają żarówki energooszczędne, to nie jest to znaczące zwycięstwo.
Jakość oświetlenia
Ostatnim i zarazem najważniejszym elementem jest jakość oświetlenia. Na tym polu pomijając barwę światła żarówki LED, znacznie wygrywają jedną cechą — szybkością rozświetlania się. Działają one z pełną mocą od razu po włączeniu lamp, a żarówki energooszczędne potrzebują nieco czasu, aby osiągnąć maksimum jasności. Biorąc pod uwagę krótkość korzystania, warto wybrać modele LED. Jeśli zależy nam jednak na żarówkach energooszczędnych, na rynku dostępne są droższe modele, które szybciej rozświetlają się do pełnej jasności. Są one zazwyczaj droższe, ale ich dostępność nie powoduje problemów z zakupem.
Oprawy
Oprawy czy żyrandole nadają wnętrzu indywidualnego charakteru. Choć istnieje wiele trendów modowych i nurtów nie istnieje jeden złoty środek. Oprawy powinniśmy dobierać według własnego gustu tak, aby dawały nam, jak najlepsze wrażenia estetyczne. Ważnym elementem jest też wielkość. Ich gabaryty nie powinny zabierać tak potrzebnej przestrzeni i nie utrudniać korzystania z łazienki. Kolejnym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę — jest praktyczność. Powinny być wykonane w taki sposób, aby ich czyszczenie nie było trudne, a materiały były odporne na wilgoć czy wodę. Materiałowe czy metalowe konstrukcje mogą mieć zacieki lub zacząć rdzewieć. Na rynku istnieje też wiele ciekawy rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka ciekawych opraw łazienkowych:
- podłużna listwa nad lustrem
- ozdobny klosz stylizowany na latarnie umieszczony na rogu lustra lub w rogu łazienki
- wbudowane oświetlenie podłogowe
- pojedyncze diody LED imitujące gwiaździste niebo
Gdzie umieścić oświetlenie
Planując oświetlenie łazienkowe, ważnym pytaniem jest pytanie o ich rozmieszczenie. Musi być ono komfortowe dla użytkowników, nie przeszkadzać im i oświetlać całą łazienkę. Dobrym pomysłem jest wbudowanie lamp w sufit lub ich umieszczenie nad lustrem. Kolejną trudną lokalizacją jest umieszczenie lampy nad umywalką. Jeśli zależy nam na oryginalności, możemy spróbować rozproszyć źródła światła łączyć np. oświetlenie pod wiszącym blatem z wbudowanym oświetleniem sufitowym. Takie rozwiązanie oświetli całe pomieszczenie i będzie bardzo efektowne.
Czego unikać projektując oświetlenie w łazience ?
Istnieje kilka sytuacji i rozwiązań, których lepiej unikać projektując oświetlenie w łazience. Mogą one znacznie zmniejszyć komfort używania pomieszczenia lub być po prostu niebezpiecznymi. Pierwszą z nich jest unikanie lamp stojących lub takich, które mają przewód podłączony do prądu. Łazienka jest miejscem, gdzie bardzo często woda wylewa się na podłogę, co może być niebezpieczne. Ciągłe dbanie o szczelność gniazdka czy uważanie, aby nie wylać wody z wanny — może być też męczące.
Kolejnym elementem, którego lepiej unikać są lampy wiszące. W łazience bardzo często rozbieramy się i możemy zahaczać o żyrandol — co znacząco zmniejsza komfort użytkowania łazienki. Wisząca lampa zabierze również sporo miejsca i optycznie pomniejszy pomieszczenie.
Przydatne porady na temat oświetlenia łazienkowego
W łazience warto oprócz głównego oświetlenia zamontować oświetlenie dodatkowe w postaci małej lampki oświeconej niezależnie. Dobrym rozwiązaniem jest też zmodyfikowanie projektu tak, aby móc osobno włączyć jedno małe źródło światła. Jest to bardzo przydatne, gdy korzystamy z łazienki w nocy. Nasz organizm nie rozbudza się tak bardzo i nie przerywa cyklu nocnego jak w przypadku oświecenia mocnego jasnego światła. Jest wtedy o wiele trudniej zasnąć.
Lamp nie należy montować naprzeciwko lustra, gdyż światło z nich będzie się odbijało od niego i raziło nas. Ściana przeciwległa do lustra to miejsce, które nie nadaje się na montaż oświetlenia.