Izolacja termiczna budynków staje się coraz częściej poruszanym tematem przez wielu Polaków. Dobrze zaizolowany dom to nie tylko gwarancja ciepła i komfortu mieszkania, ale również duża oszczędność. Częścią domu jednorodzinnego, która najczęściej odpowiada za utratę ciepła, jest poddasze. Brak odpowiedniej izolacji termicznej w połączeniu z fizycznymi właściwościami powodującymi, że ciepłe powietrze ucieka do góry sprawia, że właśnie przez poddasze ucieka najwięcej ciepła. W poniższym artykule przyjrzymy się, jakie są nowoczesne metody ocieplania poddasza.
Jakie są korzyści, z izolacji termicznej poddasz?
Samo wykonanie izolacji termicznej poddasza może nie tylko podnieść komfort mieszkania, ale również pomóc nam zaoszczędzić. Dzięki zniwelowaniu utraty ciepła znacząco spadną koszty ogrzewania w okresie zimowym, co jest niezwykle istotne przy ich obecnych cenach. Zapewnienie odpowiedniej temperatury pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności, co utrudnia powstawanie grzybów i pleśni w budynku. Dodatkowo w okresie letnim temperatura na poddaszu nie będzie aż tak wysoka, co ułatwi funkcjonowanie. Izolacja termiczna pełni również funkcje izolacji akustycznej, ograniczając dźwięki deszczu lub gradu uderzającego o dach.
Po czym rozpoznać, że dom jednorodzinny wymaga izolacji poddasza?
Izolacje termiczne poddasza wykonywana są nie tylko podczas budowy domu, często decydujemy się na docieplenie poddasza dopiero po zamieszkaniu w budynku. Wykonanie izolacji może rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się właściciele domków jednorodzinnych, podstawowym z nich jest utrata ciepła. Dom jednorodzinny, który nie jest odpowiednio zabezpieczony przed utratą ciepła, będzie potrzebował mocniejszego ogrzewania, co przekłada się na dodatkowe koszty. Duża powierzchnia dachu w połączeniu z faktem, że ciepło unosi się do góry, powoduje, że nieocieplony dach znacząco zwiększy straty ciepła. Dodatkowo izolacja pomaga w trakcie lata, kiedy dach jest nagrzany, dzięki izolacji termicznej nie podnosi się temperatura wewnątrz budynku. Jeśli więc zmagasz się z wysokimi kosztami ogrzewania, w zimę temperatura w domu mocno spada, a latem jest bardzo wysoka, może to świadczyć o konieczności wykonania izolacji termicznej poddasza.
Piana poliuretanowa otwarto-komórkowa- nowoczesna metoda izolacji poddasza
Jest wiele materiałów, które można wykorzystać do wykonania izolacji termicznej poddasza, jednak coraz częściej używana jest piana poliuretanowa otwarto-komórkowa. Ten innowacyjny materiał cechuje się niskim współczynnikiem przepuszczalności ciepła, co w połączeniu z atrakcyjną ceną daje gwarancje satysfakcji. Piana poliuretanowa otwarto-komórkowa nakładana jest metodą natryskową, przez co nie powstają mostki cieplne, a cały montaż przebiega sprawnie i czysto. Sama piana dzięki strukturze otwartokomórkowej jest odporna na wilgoć i niskie temperatury. Po nałożeniu piany na strop lub poddasze gwałtownie zwiększa swoją objętość, przez co wypełnia nawet najmniejsze szczeliny, gwarantując doskonałą izolację.
Podsumowanie
Dobre izolacje termiczne poddasza to gwarancja komfortu i niższych opłat za ogrzewanie. Dom jednorodzinny może być zaizolowany nawet po jego zamieszkaniu jeśli występują objawy wskazujące na taką konieczność. Do izolacji poddasza można użyć wielu różnych materiałów, ale największym powodzeniem cieszy się piana poliuretanowa otwarto-komórkowa. Dzięki nakładaniu natryskowemu piankę możemy stosować w dowolnym miejscu nawet w zamieszkałych budynkach.