Zlewozmywaki z konglomeratu prezentują się bardzo pięknie i mają przystępny koszt. Jednak czy są wytrzymałe, odporne na oddziaływanie wilgoci i pary lub zarysowanie? Wyjaśniamy to w tekście poniżej, a także opowiadamy, jak poprawnie dbać o konglomeratowe wyposażenie kuchni.
Jak wybrać najlepszy zlewozmywak do kuchni?
Żeby zlewozmywak do kuchni służył Ci przez długi czas, powinien być wykonany z dobrej jakości mieszanki materiałów, a także spełniać wszystkie podstawowe charakterystyki użytkowe. Wybierając odpowiednią opcję warto też zwrócić uwagę na:
- Styl zlewozmywaka – czy pasuje do wystroju wnętrza Twojej kuchni;
- Wielkość wybranego zlewozmywaka – czy będzie odpowiednio duży, ponieważ od tego właśnie będzie zależała wygoda jego użytkowania;
- Cechy funkcjonalne: czy występuje np. zdejmowany wąż, elastyczne wylewki itp.;
- Decyzję czy chcesz zlewozmywak jednokomorowy, czy dwukomorowy: zlewozmywaki jednokomorowe są zazwyczaj tańsze, ale mniej funkcjonalne niż zlewozmywaki dwukomorowe;
- Budżet: przeanalizuj, czy wybrany zlewozmywak zmieści się w Twoim budżecie.
Zasady pielęgnacji zlewozmywaków z konglomeratu
Używając na co dzień zlewozmywaka z konglomeratu, najlepiej korzystać ze zwykłej gąbki do mycia naczyń. Po każdym myciu naczyń ważne jest, aby dobrze umyć zlew, przemywając go ciepłą wodą z płynnym detergentem. To poprawi higienę i zmniejszy ryzyko powstawania przebarwień (należy szybko usunąć ślady po takich substancjach, jak: wino, kawa lub herbata, ponieważ później będzie trudniej sobie z nimi poradzić). Dokładniejsze czyszczenie trzeba wykonywać średnio 1 raz w tygodniu. Do tego również nie potrzeba skomplikowanych środków – wystarczy spirytus (w sytuacjach awaryjnych może pomóc nawet zwykła cytryna). Jeśli chcesz użyć środków chemicznych, możesz użyć płynu do mycia naczyń lub białego proszku do prania albo tabletki do zmywarki, którą możesz pozostawić na całą noc w napełnionej wodą komorze.
Wśród akcesoriów, koniecznie nie zapominaj o desce do krojenia, ponieważ pomimo wytrzymałości, krojenie ostrymi nożami bezpośrednio na powierzchni zlewozmywaka może go uszkodzić.
Oprócz tego, średnio 1 raz w tygodniu warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie zlewozmywaka. Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu należy nałożyć na niego warstwę oleju – może to być zwykły olej lub specjalny środek konserwujący. Ta dodatkowa warstwa chroni zlewozmywak przed różnego rodzaju barwnikami.