Budownictwo kontenerowe to coraz częstsza alternatywa wykorzystywana przy różnych inwestycjach.
Zamawiane kontenery, np. od Boxtainer https://boxtainer.pl/, sprawdzają się na wiele sposobów. Mogą zostać przeznaczone na miejsce pracy, jako magazyn, a nawet budynek mieszkalny i nie tylko.
Powodów, dla których coraz więcej firm decyduje się na takie rozwiązanie architektoniczne, jest jednak więcej. Przede wszystkim jest to szybki czas realizacji, praktyczność konstrukcji oraz ekonomiczność. W jakich aspektach przejawiają się te cechy? Czym dokładnie są budynki kontenerowe? I czy faktycznie mogą być lepsze niż tradycyjnie murowane konstrukcje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy!
Budynki kontenerowe to nie byle kontener!
Hasło „budownictwo kontenerowe” u niektórych może budzić kontrowersyjne myśli. To dlatego, że kontener kojarzy się z blaszaną i tandetną konstrukcją. Mało kto zadaje sobie jednak odrobinę trudu w to, aby sprawdzić, czy współczesne kontenerowe konstrukcje faktycznie są tym, co przedstawiają nam oczy wyobraźni. Wbrew pozorom kontenerowe budynki to coraz nowocześniejsze konstrukcje, które w pewnych aspektach zaczynają przewyższać tradycyjne (tj. murowane) budownictwo. Co prawda podstawą nowo powstającego budynku jest kontener, jednak jego wyposażenie i stylowe design sprawia, że nie wyglądają jak zwykły, przestarzały, blaszany kontener.
Na prośbę inwestora kontenerowy obiekt może zostać dostosowany do potrzeb. Tym samym budynek może stać się magazynem, kontenerem mieszkalnym, obiektem socjalnym, punktem handlowym, czy miejscem tymczasowej pracy biurowej. Co więcej, niemal na każdym etapie budowy obiekt kontenerowy może zostać poddany modyfikacjom – nawet po jego ukończeniu. Dzięki temu można maksymalnie dostosować budynek do swoich indywidualnych potrzeb. A w razie konieczności zmiany miejsca – bez obaw można taki budynek przenieść i w dalszym ciągu cieszyć się jego praktycznością!
Budynki kontenerowe vs. murowane budynki
Budynki kontenerowe to dobra alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Najważniejsza różnica dotyczy kosztu budowy obiektu, jak i również szybkości jego postawienia. W przypadku budynku murowanego trzeba zawsze liczyć się z kosztami rzędu nawet kilkuset tysięcy złotych, a także kilkunastomiesięcznym czasem budowy obiektu. Pod tym względem konstrukcje kontenerowe są dużo lepsze. Dlaczego? Po pierwsze koszt postawienia obiektu (w zależności od wielkości i wyposażenia) to kilkadziesiąt tysięcy złotych. A po drugie czas realizacji inwestycji zajmuje zaledwie kilka tygodni.
Czas realizacji jest aż tak różny, ponieważ przy budynkach kontenerowych nie wykorzystuje się cementu i betonu, który musi mieć odpowiednie warunki do związania. Kontenerowe konstrukcje mogą więc zostać postawione o dowolnej porze roku.
Warto tu także wspomnieć, że kontenerowe budynki, choć na pozór mogą wydawać się nietrwałe, to tak naprawdę są odporne na czynniki zewnętrzne. Nie straszne są im silne podmuchy wiatru, czy ulewy – są to równie wytrzymałe budynki, jak te wykonane metodą tradycyjną.