Agregaty malarskie mają zastosowanie wówczas gdy konieczne jest malowanie dużych powierzchni dachu, elewacji lub ścian, czyli wszędzie tam gdzie używanie pędzla jest czasochłonne i mało praktyczne. Jakie, jednak są najważniejsze parametry agregatów malarskich i na co zwrócić uwagę przy zakupie aby malowanie przebiegało szybko i sprawnie a sprzęt służył przez długi czas?
Rodzaje agregatów do malowania
Agregaty dzieli się ze względu na ich budowę, zastosowanie, parametry oraz rodzaj napędu i zasilania. Wyróżniamy zatem:
- Agregaty do malowania membranowe;
- Agregaty tłokowe oraz tłokowe elektryczne i tłokowe spalinowe;
- Agregaty hydrauliczne;
- Agregaty z napędem mechanicznym.
O ile większość osób nie ma problemu jeśli chodzi o rodzaj zasilania agregatu i wybór tego, który może być najbardziej praktyczny na potrzeby ich pracy, o tyle znacznie większych trudności dostarcza podział agregatów z uwagi na inne parametry – tj. agregaty natłokowe i membranowe. Jest to nic innego jak różnica w sposobie podawania farby przez agregat. I tak: agregaty malarskie tłokowe to profesjonalne urządzenia, mające dużą wydajność. Dzięki temu możliwe jest rozprowadzanie nawet bardzo gęstych farb w szybki i wygodny sposób. Ponadto, tego typu agregaty służą także do nakładania szpachli i mają o wiele szersze zastosowanie niż agregaty membranowe. Napęd w agregatach malarskich tłokowych może być jedno lub wielotłokowy, przy czym tłoki mogą być wykonane z takich materiałów jak: mosiądz, aluminium lub stal nierdzewna. Są to ważne parametry, o których powinno się pamiętać w czasie kupowania agregatu.
Z kolei agregaty do malowania mające pompy membranowe to produkty nieco tańsze, ponieważ nie są tak zelektryzowane i posiadają prostszą budowę – w postaci sprężystej membrany, która wprawia w ruch silnik. Często są one wystarczające na potrzeby prywatnych gospodarstw domowych, gdzie używa się ich zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz, np. podczas malowania elewacji. W niektórych sklepach można znaleźć także agregaty dostosowane do konkretnych rodzajów farb, chociaż nie jest to normą. Czasami jednak dostępne są np. agregaty do farb olejnych oraz do farb epoksydowych.
Najważniejsze parametry agregatów malarskich
Agregaty do malowania to urządzenia, które w znaczącą sposób przyśpieszają prace wykończeniowe, renowacyjne oraz remontowe, pozwalając oszczędzać czas i wysiłek. Na rynku można znaleźć duży wybór agregatów do malowania ścian, sufitów czy elewacji, dlatego warto znać parametry i sposoby wykorzystania poszczególnych agregatów w praktyce. Warto też wiedzieć, że agregat malarski to z definicji urządzenie, które przeznaczone jest do malowania natryskowego i do różnego rodzaju prac na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń. Agregat pobiera farbę, która sprężona jest za pomocą zainstalowanej w nim pompy i w ten sposób możliwe jest malowanie natryskowe, które niesie ze sobą szereg korzyści. Agregaty malarskie nie należą do najtańszych akcesoriów, dlatego warto wiedzieć kiedy ich zakup może okazać się dobrą inwestycją na dłuższy czas oraz jaki rodzaj agregatu wybrać.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie agregatu malarskiego?
Malowanie elewacji, ścian lub lamperii nie musi być trudne, czasochłonne i męczące o ile wybierze się do tego odpowiednie narzędzia, takie jak agregaty.
Wybierając idealny agregat do malowania należy zwrócić uwagę na to czy jest to sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów oraz firm zajmujących się remontami i malowaniem elewacji lub ścian budynków, czy też agregat ma być z założenia przeznaczony do codziennego użytku oraz stosowany sporadycznie. Od tego bowiem zależy jaki agregat najlepiej kupić.
Kolejną, ważną kwestią jest środek jaki będzie używany do pokrywania wybranych powierzchni, ponieważ inny agregat przeznaczony jest do malowania elewacji lub połaci dachowych, a inny do farb na przykład lateksowych.
Aby malowanie było szybkie, wygodne i proste należy też zwracać uwagę na jakość agregatu, ponieważ zdecydowanie lepiej wybierać produkty pochodzące od renomowanych producentów i cieszące się uznaniem.