Montaż drzwi w ściance działowej z płyt gipsowo-kartonowych – praktyczne porady

Montaż drzwi w ściance działowej z płyt gipsowo-kartonowych – praktyczne porady

25 września 2019 0 By Syneko

W wielu domach praktyczne zastosowanie mają ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych. Przy montowaniu na takiej ścianie drzwi należy szczególną uwagę zwrócić na poprawność montażu oraz miejsce ich położenia.

Przygotowanie do montażu

Przed montażem trzeba wzmocnić ściankę działową. Przy dopasowaniu odpowiednich profili (C, U i UA) musimy wziąć pod uwagę wagę skrzydeł oraz wymiar otworu na ościeżnicę. Z kolei przed wykonaniem otworu na drzwi warto zapoznać się z aktualnie dostępną ofertą ościeżnic na rynku i pod to dopasować wymiary otworu.

Montaż drzwi w ściance działowej z płyt gipsowo-kartonowych – krok po kroku

Zaczynamy od wytrasowania w podłożu miejsca na profile. Przycinamy profile na długość o 10 mm krótszą od wysokości pomieszczenia. Następnie wiercimy otwory montażowe dostosowane rozmiarów kołka. Przy pomocy kołków rozporowych montujemy kątowniki do profili w podłodze i suficie. Profile do kątowników łączymy za pomocą śrub. Kolejno wiercimy rygiel nad drzwiami i umieszczamy następne przycięte profile.

Następny etap to umieszczenie na ściance płyt gipsowo-kartonowych. Teraz wycinamy otwór w płycie na drzwi. Kontynuujemy opłytowanie, pamiętając o ważnych zasadach mijania się spoin poziomych i pionowych. Przestrzeń między profilami wypełniamy materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną.

Montujemy ościeżnicę w ścianie gipsowo-kartonowej zgodnie z zaleceniem producenta drzwi. Teraz można zacząć szpachlowanie spoin wykorzystując do tego specjalny gips. Po całkowitym wyschnięciu należy przeszlifować powierzchnię do uzyskania gładkości. Na ostatnim etapie gruntujemy i wykańczamy powierzchnię materiałem dekoracyjnym, np. tapetą bądź farbą.

Gdy odpowiednio przygotujemy się do montażu drzwi w ścianie działowej z płyt gipsowo-kartonowych, nic nie powinno nas zaskoczyć. Bez trudu możemy to zrobić sami bez wzywania fachowców. Więcej praktycznych porad dotyczących budowania z płyty gipsowo-kartonowej znajdziesz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.