Moda na minimalistyczne wnętrza

Moda na minimalistyczne wnętrza

2 marca 2018 0 By Syneko

Proste, jasne wnętrza z ograniczoną do minimum liczbą mebli, dodatków i dekoracji to cechy charakterystyczne minimalizmu. Styl ten w ostatnich latach zyskał sporo na popularności. Z jednej strony może być to wynik ogólnej mody na minimalizm, który od kilku lat obecny jest niemal w każdej dziedzinie życia, ale z drugiej strony osoby urządzające wnętrza zdają sobie sprawę, że prostota i elegancja zawsze jest w modzie.

Proste, jasne wnętrza z ograniczoną do minimum liczbą mebli, dodatków i dekoracji to cechy charakterystyczne minimalizmu. Styl ten w ostatnich latach zyskał sporo na popularności. Z jednej strony może być to wynik ogólnej mody na minimalizm, który od kilku lat obecny jest niemal w każdej dziedzinie życia, ale z drugiej strony osoby urządzające wnętrza zdają sobie sprawę, że  prostota i elegancja zawsze jest w modzie.

Założenia minimalizmu

Historia minimalizmu sięga lat 80. XX wieku i opiera się na zasadzie „less is more”, czyli  mniej znaczy więcej. Jest to styl przepełniony prostotą i harmonią. Rezygnuje się tutaj z wszelkich niepotrzebnych elementów i ozdób, które nie mają wartości użytkowej. Każdy element pomieszczenia powinien być funkcjonalny i wykonany z materiałów wysokiej jakości. Meble i urządzenia mają najczęściej proste, geometryczne formy i stonowane kolory.

Charakterystycznymi barwami dla wnętrz minimalistycznych są przede wszystkim biele, odcienie szarości i beżów. Zwykle dominują jasne barwy, które lepiej odbijają światło, dzięki czemu zyskujemy dodatkowo złudzenie większej przestrzeni. Nie jest konieczna całkowita rezygnacja z żywych, nasyconych kolorów, ale powinny być one stosowane ostrożnie i z umiarem.  Warto wybrać jeden wyrazisty kolor i użyć go takich elementach jak poduchy, meble, czy rolety.  Często wykorzystywanymi materiałami są drewno, chrom i szkło.

Dodatki w minimalistycznych wnętrzach

Z pozoru urządzenie minimalistycznego pomieszczenia wydaje się proste. Jednak należy pamiętać, że przy niewielkiej liczbie mebli oraz innych elementów wystroju i ich prostej formie wszystko przyciąga uwagę. Z założenia styl minimalistyczny ogranicza liczbę dekoracji, ale dla niektórych takie wnętrze będzie zbyt surowe. Odpowiednio dobrane dodatki nie zaburzą koncepcji stylu, a mogą korzystnie wpłynąć na całościowy wygląd oraz charakter pomieszczenia.

Ciekawym elementem łączącym funkcjonalność z walorami dekoracyjnymi mogą być rożnego rodzaju lampy. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na lampy Cleoni. Ich proste oprawy, geometryczne wzory i proste kolory sprawią, że idealnie pasują do minimalistycznych wnętrz. Nowoczesny  design produktów przykuwa uwagę i nadaje charakteru wnętrzom.

Przyjmuje się, że tylko 20% powierzchni ścian może być w jakiś sposób ozdobione, pozostała część powinna zostać prosta, aby pomieszczenia ciągle pozostały przestronne i jasne. Można więc na ścianach powiesić oryginalne i nietypowe, wręcz abstrakcyjne obrazy, które sprawią, że wnętrze nie będzie nudne. Jednak często na ścianach mieszkań minimalistycznych spotykamy także, proste grafiki, w postaci haseł, napisów, oprawionych w cienkie czarne, bądź białe ramy. Niezależnie od tego na jaką grafikę ostatecznie się zdecydujemy, pomieszczenie powinno stać się bardziej przytulne.

Artykuł pomogła zredagować Hurtownia Szkła Budowlanego R-K Glass.