Domy bliźniacze to dwa budynki przylegające do siebie jedną ścianą mające najczęściej lustrzany układ pomieszczeń wewnątrz, co przekłada się na ich identyczny wygląd z zewnątrz. Projekt domu bliźniaczego to dobre rozwiązanie dla rodziny wielopokoleniowej lub zżytych ze sobą przyjaciół. Tak zwane bliźniaki posiadają wiele zalet domu rodzinnego, mimo że nim nie są. Są także tańszą opcją niż domy wolnostojące, ale tym samym dają więcej prywatności niż domy o zabudowie szeregowej.
Zalety projektów domów bliźniaczych
Dzięki decyzji o budowie bliźniaka zmniejsza się koszty kupna działki, bo rozkłada się je między dwóch przyszłych lokatorów, np. dwie rodziny. Po jej podziale może być ona mniejsza i węższa niż w przypadku domu wolnostojącego, ponieważ w przypadku bliźniaka nie obowiązują zasady MPZP, które dotyczą minimalnych odległości, jakie należy zachować między sąsiadującymi budynkami. Dzięki temu mogą być budowane na działkach o szerokości zaledwie 16 metrów. Projekt domu bliźniaczego będzie odpowiednim wyborem dla osób, które chcą wybudować swój dom minimalizując koszty. W trakcie budowy można podzielić te związane z budową i przyłączami. Nie trzeba dodatkowo ocieplać ściany, która jest wspólna dla obu domów. Bliźniak to złoty środek między budową lub kupnem domu wolnostojącego, a w zabudowie szeregowej. Mają więcej udogodnień niż domy szeregowe, bliźniaki dają dużo więcej prywatności, jak własny ogród, taras a nawet wejście do domu. Projekt domu bliźniaczego posiada wiele zalet domu jednorodzinnego, ale jest tańszy w budowie i samym utrzymaniu. Osoby, które dotychczasowo mieszkały w bloku mogą czuć się nieswojo w domu wolnostojącym, gdzie nie mają poczucia, że ktoś znajduje się za ścianą. Dom o zabudowie bliźniaczej to dla nich dobra opcja.
Wady bliźniaków
Jak każde rozwiązanie, domy bliźniacze mają również swoje minusy. Takiego domu nie można rozbudować, ani zrobić remontu elewacji czy zewnętrznych części budynku tylko przez jedną z rodzin. Obie muszą zgodzić się ze sobą w kwestii użytych materiałów czy koloru, ponieważ w bliźniaku ściany zewnętrzne tworzą wspólną przestrzeń architektoniczną. W takim przypadku wszystkie zewnętrzne remonty, np. wymiana dachu mogą powodować dodatkowe problemy. Podczas wyboru takiego projektu należy pamiętać, że oba segmenty nie muszą być identyczne, ale najczęściej ich układ pomieszczeń jest bardzo podobny, przez co obie rodziny muszą kompromisowo wybrać, który najbardziej im odpowiada. Dom o zabudowie bliźniaczej nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią stawiać na swoim. Nieustannie trzeba utrzymywać dobre relacje z sąsiadami, obie rodziny są od siebie zależne i przekłada się to na prywatność i poczucie intymności każdej z nich. Bliźniak wymusza bliskie sąsiedztwo i związane z tym odgłosy w tle, dlatego warto zainwestować w odpowiednią izolację akustyczną ściany, która łączy oba budynki. Dzięki własnemu ogrodowi można zdecydować się na jego aranżację według własnych preferencji i stworzyć miejsce do opalania czy prywatnego basenu, jednak nie można zapomnieć o tym, że krzewy i drzewa zasłonią lokatorów przed wzrokiem sąsiadów, ale głośnymi rozmowami czy zapachami grilla już nie.
Projekty domów bliźniaczych są coraz częściej wybierane przez inwestorów, głównie w dużych miastach. Warto rozważyć taką propozycję, jednak nie będzie ona dobrym rozwiązaniem dla każdego. Przed wyborem odpowiedniego dla siebie projektu należy zastanowić się, czy warto zyskać trochę pieniędzy i jednocześnie utracić prywatność oraz ciszę i spokój.
Takie domy wygadają ładne, kiedy są zrobione tak samo na zewnątrz – chodzi mi o elewacje, ale zauważyłem kilka razy, że ludzie nie zwracają na to uwagę tak bardzo i robią sobie jak im się podoba.