Zapotrzebowanie na ciepło to podstawowa potrzeba każdego domu, a dokładnie – jego mieszkańców. W tym celu korzysta się z różnych urządzeń, których zadaniem jest ogrzewanie wody użytkowej oraz wody w instalacji grzewczej. By zapewnić komfortowe warunki mieszkaniowe wszystkim przebywającym wewnątrz osobom, korzysta się między innymi z pomp ciepła. Kiedy i dlaczego są wykorzystywane oraz w czym tkwi wyjątkowość pomp ciepła, w porównaniu do konwencjonalnych kotłów CO? Poniżej udzielimy odpowiedni na to pytanie podpowiadając zarazem – jak dobrać kocioł, który spełni Twoje oczekiwania.
Pompy ciepła – dla domów energooszczędnych
Pompy ciepła nie wytwarzają energii cieplnej samodzielnie – co jest ich główną cechą odróżniającą od stosowanych najczęściej kotłów. Pompy umożliwiają jedynie pozyskiwanie ciepła z otoczenia i jego dalsze przetwarzanie do postaci użytkowej. Źródłem ciepła może być nawet temperatura panująca na zewnątrz, w tym także temperatura ujemna. Pompy są bowiem wyposażone w specjalne sprężarki, zasilane przez energię elektryczną. W rezultacie typowa pompa ciepła jest w stanie wytworzyć nawet 2 do 4-krotnie razy więcej ciepła, niż pobrała na przykład z sieci elektrycznej.
Podstawowym mechanizmem pracy pomp ciepła jest więc naprzemienne sprężanie i rozprężanie obecnego w nich czynnika roboczego. Ma on postać gazu o wyjątkowo niskiej temperaturze parowania. Dzięki temu, w czasie odparowywania akumuluje ciepło obecne w otoczeniu (we wnętrzu pomieszczeń mieszkalnych), a w czasie sprężania – jeszcze dodatkowo zwiększa jego temperaturę, przekierowując do instalacji grzewczej.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że działanie pompy ciepła jest zależne od pozostałych elementów danego systemu, czyli źródła, z którego pobiera ciepło oraz jego temperatury.
Skąd czerpać energię do pracy pompy ciepła?
Pompy ciepła pracują w oparciu o energię cieplną obecną w ich otoczeniu. Miejsce, z którego jest ono pobierane, nazywane jest źródłem dolnym. Najczęściej, źródłem takim jest ciepło gruntowe, woda powierzchniowa lub podziemna, powietrze zewnętrzne lub powietrze z instalacji wentylacyjnej.
W przypadku ciepła pobieranego z gruntu – korzysta się dodatkowo z kolektorów poziomych, układów z parownikiem lub innych urządzeń pozwalających na absorpcję ciepła z gruntu. Wody powierzchniowe oraz podziemne to również korzystny wybór – zwłaszcza, gdy istnieje możliwość wykonania studni czerpnej lub zrzutowej, bądź ułożenia kolektora na dnie zbiornika wodnego. Powietrze zewnętrzne jest źródłem często wykorzystywanym, z uwagi na jego łatwą dostępność. Dodatkowo wykorzystuje się niekiedy usuwane z układu wentylacji powietrze. Rozwiązanie to może okazać się korzystne, jednak znajduje zastosowanie niemal wyłącznie przy pompach ciepła niewielkich rozmiarów.
W ostatnim czasie pompy ciepła pracujące w oparciu o energię wydobytą z gruntu lub wody nieco straciły na popularności, kosztem wzrastającego zainteresowania pompami powietrznymi. Pompy powietrze, choć pracują mniej wydajnie iż ich pozostałe odpowiedniki, to jednak idealnie sprawdzają się w domach o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Dodatkową zaletą tej kategorii pomp jest łatwy montaż, który nie wymaga doprowadzania instalacji do gruntu lub zbiornika wodnego.