Zapewnienie ciepłej wody w domu jest istotne. Może ona służyć do wypełniania kaloryferów, które umożliwiają zapewnienie ciepła w budynku, ale take służyć jako c.w.u. (ciepła woda użytkowa), zapewniając wodę w kranie o odpowiedniej temperaturze. W tym celu wykorzystuje się m.in. kotły gazowe.
Kocioł kondensacyjny gazowy – jeden ze sposobów na efektywne ogrzewanie
Kocioł tak jak każde urządzenie, musi być wydajny, by spełniał swoją funkcję. Z racji, że budynki różnią się od siebie wielkością czy stopniem izolacji, warto zastosować taki kocioł kondensacyjny gazowy, który będzie odpowiedni aktualnych lub przyszłych potrzeb.
Kotły kondensacyjne gazowe różnią się swoją konstrukcją względem tradycyjnych odmian kotłów gazowych. Wynika to z faktu, że ich dodatkowym atutem jest odzyskiwanie ciepła ze skroplin, które powstają w procesie kondensacji, w wymienniku ciepła. W ten sposób odzyskiwana jest część energii cieplnej, która w innym wypadku, zostałaby bezpowrotnie utracona.
Kondensacja w tym przypadku opiera się na schładzaniu spalin, które dotrą do wymiennika. Ich temperatura zostaje obniżona do ok. 40oC. W tym momencie rozpoczyna się skraplanie pary wodnej, która oddaje ciepło do urządzenia. Część instalacji w kotle wykonana jest z odpornych na substancje żrące materiałów, ze względu na wspomniane wcześniej skropliny.
W ten sposób efektywność kotła wzrasta, jak również ekonomia korzystania z tego rozwiązania.
Co jeszcze wpływa na efektywność ogrzewania?
Kotły kondensacyjne gazowe o wysokiej sprawności pozwalają na ogrzanie odpowiedniej ilości wody. W przypadku kotłów jednofunkcyjnych magazynowa jest ona w dodatkowym zbiorniku, zaś w kotłach dwufunkcyjnych – ogrzewana jest na bieżąco, gdy potrzebna jest c.w.u. jak również zasilenie grzejników.
Jednak trzeba pamiętać, że sama wydajność kotła to nie wszystko. Ważne jest aby z budynku uciekało jak najmniej ciepła, co oznacza, że musi być dobrze wyizolowany. Częstymi miejscami ucieczki go z domu są mury budynku, okna oraz drzwi wejściowe, a także prawidłowa technika wietrzenia.
Odpowiednio wyizolowany dom będzie dłużej trzymał ciepło, a to dodatkowo ograniczy koszty związane z jego ogrzewaniem.