Jakie zalety ma hodowanie zdrowych kwiatów doniczkowych w domu? Które rośliny wybrać do mieszkania, a jakie kwiaty na taras? Czy warto inwestować w stojaki na kwiaty? Jeśli tak, to jakie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Dlaczego warto mieć kwiaty w domu?
Przypominając sobie wnętrza izb mieszkalnych naszych babć, przeglądając zdjęcia z nimi w roli głównej, nasuwa się jedna myśl: jak wiele roślin one posiadały. Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu, stanowiły bowiem główną jego dekorację. Co więcej, nasze przodkinie lubiły stawiać je nie tylko w pokojach, ale także w kuchniach i łazienkach.
Czasami odnosiło się wrażenie, że zamiast do mieszkania wchodzi się do palmiarni lub innego egzotycznego miejsca. Czyżby babcie posiadały większą wiedzę od nas, o dobroczynnych właściwościach roślin? Jakie zalety niesie ze sobą posiadanie zdrowych kwiatów doniczkowych w domu?
- Oczyszczają powietrze, między innymi z dymu tytoniowego, np. język teściowej.
- Produkują tlen.
- Pochłaniają brzydkie zapachy, np. figowiec pnący, bluszcz.
- Poprawiają sen, np. lawenda, paproć, jaśmin.
- Pochłaniają wilgoć, np. bluszcz, paproć.
- Pochłaniają kurz, np. fikus.
Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu – jak o nie dbać, aby nie chorowały?
Zdrowe kwiaty doniczkowe w domu to podstawa. Tylko wtedy gwarantują one swoją praktyczność i użyteczność. Ponadto odpowiednia ich pielęgnacja prowadzi do tego, że długo zachowują swój ładny wygląd i dzięki temu stanowią elegancką dekorację pomieszczeń.
Pierwszym krokiem do tego, aby rośliny zachowały swoją świeżość, jest zaznajomienie się z warunkami ich hodowli, tj. storczyki lubią ciepłe powietrze i wilgoć, idealne będą zatem do sypialni, kuchni czy łazienki, natomiast postawione na parapecie przy lub nad kaloryferem, będą miały zbyt sucho i szybko zaczną chorować oraz usychać.
Innym przykładem są pospolite kwiaty, które często kwitną. One powinny być ustawiane z daleka od okna, tak, aby nie dosięgały ich ostre promienie słoneczne. Lepiej je zatem postawić na stojaku na kwiaty, w drugim końcu pokoju. Rośliny o korzeniach wiązkowych lub palowych, a także te, które posiadają ozdobne liście wymagają, aby raz na jakiś czas podsypać ziemię specjalnym nawozem do kwiatów doniczkowych, natomiast byliny hodowane w domu lub na tarasie, nie potrzebują już tego typu zabiegu.
Kolejny przykład to kaktusy, które nie lubią nadmiaru wody. Tak zwane przelanie ich może doprowadzić do osadzania się pleśni, najpierw na podłożu, a następnie na nich samych.
Stojaki na kwiaty – czy to dobry wybór?
Młodzi ludzie bardzo często stawiają rośliny doniczkowe w oknach, na parapetach. Jak już wspomnieliśmy nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ze względu na to, że są one wystawione na ostre promienie słoneczne, jak również na zmiany temperatury podczas wietrzenia. Dlatego lepiej zainwestować w stojaki na kwiaty.
Po pierwsze, te nowoczesne, odpowiednio dobrane do wnętrza, stanowią ciekawą dekorację pomieszczeń. Po drugie są praktyczne, bowiem można je w szybki i łatwy sposób przenieść w inne miejsce.
W zależności od stylu wnętrza, możemy wybrać stojaki na kwiaty metalowe, plastikowe lub drewniane, stojące albo wiszące, o finezyjnych kształtach czy też klasyczne- przypominające stoliki kawowe, jedno lub wielokwiatowe. Wszystko zależy od naszego poczucia estetyki, kreatywności i wyobraźni.
Jakie wybierać kwiaty na taras?
Kwiaty doniczkowe równie dobrze sprawdzają się na balkonach i werandach. Niestety, nie każde rośliny doniczkowe możemy traktować jako kwiaty na taras. Chociażby ze względu na warunki atmosferyczne i różnicę temperatur. O to kilka gatunków roślin, które przy odpowiedniej pielęgnacji, długo będą zdobić nasze balkony i tarasy:
- Begonie,
- Pelargonie,
- Bratki,
- Bluszcz,
- Winogrono,
- Truskawka pnąca,
- Groszek pachnący,
- Tulipany w doniczkach,
- Aksamitki, niecierpek.
Osoby, które cierpią na arachnofobię, czyli lęk przed pająkami, powinny jednak zrezygnować roślin pnących, na przykład bluszczu, gdyż te małe robaki można często w nim spotkać. Pachnący groszek swoim zapachem zapewni obecność motyli na naszym tarasie, a winogrona i pnąca truskawka pyszne owoce.
Artykuł napisała:
Beata Dymarska-Smoter – Dziennikarz
Źródła:
- http://www.syneko.pl/kwiaty-na-balkon-i-taras,
- Kwiaty w domu, Wydawnictwo Fenix, 2012.