Budynek, szczególnie ten narażony na podtopienia, potrzebuje dobrego systemu drenażowego dla ochrony fundamentów przed negatywnym oddziaływaniem wody. Jedną z jego składowych jest studzienka drenarska. Dowiedz się, jaką pełni rolę i dlaczego warto ją zainstalować.
Co to jest studzienka drenarska?
Studzienka drenarska stanowi nieodłączny element drenażu, czyli systemu odwadniającego grunt. Jego zastosowanie ma na celu zebranie i odprowadzenie wód gruntowych z dala od budynku (np. do kanalizacji).
Układ drenażowy składa się poza studzienkami również z rur, kształtek i dodatkowych akcesoriów (m.in. osadników podrynnowych) – więcej informacji na ich temat oraz funkcjonowania systemu możesz przeczytać na stronie materialy-budowlane.pl. Sama studzienka jest natomiast zbudowana z wytrzymałej rury karbowanej, dna, pokrywy oraz elementów dodatkowych (osadników czy uszczelki in-situ). Można ją nabyć w gotowej formie lub wykonać samodzielnie z wymienionych elementów.
Czym wyróżnia się dobra studzienka drenarska?
Studzienka drenarska spełni swoją rolę, jeśli będzie wykonana z materiału szczelnego, odpornego na korozję, czynniki mechaniczne, działanie zmiennych temperatur i substancji chemicznych. Dlatego najczęściej wykonuje się ją z polietylenu, polipropylenu albo PVC.
Nie tylko to ma jednak znaczenie przy wyborze lub konstrukcji studzienki. Powinna ona też mieć wielkość, która umożliwia swobodne udrożnienie i przepłukanie rur drenażowych.
W jakim celu stosuje się studzienki drenarskie?
Studzienki drenarskie różnią się nieco budową, w zależności od tego, jakie pełnią funkcje. Wyróżniamy studzienki:
- rewizyjne (kontrolne) – poprzez nie dokonuje się kontroli, czyszczenia i ewentualnych napraw w instalacji;
- rozsączające – odprowadzają wodę i rozprowadzają ją na obszarze będącym w bezpiecznej odległości od budynku; sprawdzają się w sytuacji, kiedy zebrana woda nie może trafić do kanalizacji;
- zbiorcze – zbierają wody i odprowadzają do kanalizacji deszczowej lub cieku wodnego;
- osadnikowe – zbierają osad zalegający w rurach systemu drenażowego.
Dlaczego warto stosować studzienki drenarskie?
Dzięki zastosowaniu studzienek drenarskich budynek nie jest narażony na zniszczenie z powodu długotrwałego kontaktu z wilgocią. Element ten dba o to, aby wody gruntowe i opadowe znajdowały się z dala od fundamentów, grunt nie przemakał i pozostawał stabilny. Dzięki niemu nadmiar wody jest regularnie odprowadzany. Woda może zostać zebrana i wykorzystana w okresach suszy np. do podlania roślin w ogrodzie. Wreszcie cały system drenażowy łatwo podlega konserwacji i czyszczeniu.
Jak zamontować studzienki drenarskie?
By jednak układ spełnił swoje zadanie, należy zadbać o właściwe umiejscowienie studzienek drenarskich. Zależy ono od ich rodzaju. Studzienki kontrolne powinny znajdować się w miejscach szczególnie narażonych na zatory, czyli tam, gdzie łączą się rury o różnej średnicy albo instalacja zmienia kierunek. Studzienki zbiorcze umieszcza się natomiast w najniższym punkcie rury drenarskiej.
Jeśli wokół Twojego domu często zbiera się woda – postaraj się, aby studzienka drenarska znalazła się w każdym jego rogu i innych niezbędnych odcinkach systemu drenażowego. Dzięki temu zabezpieczysz fundamenty na długi czas.