Zarządca nieruchomości to podmiot, który wykonuje zlecone przez wspólnotę lub spółdzielnię zadania. Zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności, mających na celu zapewnienie racjonalnej gospodarki nieruchomością.
Działania podejmowane przez zarządcę powinny mieć na celu dobro nieruchomości i jej właściciela. Zakres obowiązków takiego podmiotu jest szeroki, dlatego ważne jest zapoznanie się z nimi w celu wyboru jak najlepszego partnera. Musi on dobrze reprezentować właściciela oraz rozumieć problemy i oczekiwania wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Dobry zarządca musi dysponować odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami. Powinien też być na bieżąco ze zmianami choćby w prawie, finansach czy podatkach, a także rozwijać się w różnych dziedzinach.
Kto może być zarządcą nieruchomości?
Definicja zarządcy nieruchomości określona jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Według artykułu 184a, zarządca nieruchomości to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu zarządzania nieruchomościami. Firma może być prowadzona w formie spółki osobowej, kapitałowej albo też jednoosobowa działalność gospodarcza, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a przedmiotem działalności tego przedsiębiorstwa będzie zarządzanie nieruchomościami. Zarządcą nieruchomości nie może być zwykła osoba fizyczna.
Kim jest administrator budynku?
Obowiązki administratora są błędnie utożsamiane z obowiązkami zarządcy. Wspólnota mieszkaniowa może wybrać jeden z dwóch sposobów zarządzania budynkiem. Jeśli zdecyduje się zatrudnić zarządcę nieruchomości, po podpisaniu umowy zarządca będzie miał obowiązki kierowania sprawami wspólnoty. W drugim przypadku spośród mieszkańców zostaje wyłoniony zarząd wspólnoty, który będzie organem decyzyjnym. Wtedy wspólnota mieszkaniowa zwykle zatrudnia administratora, który jest odpowiedzialny za podstawowe czynności dotyczące opieki nad budynkiem.
Administrator zarządza budynkiem w dużo mniejszej skali niż zarządca. Na przykład, podjęcie decyzji o generalnym remoncie przeciekającego dachu należy do zarządcy, administrator zaś może decydować o wymianie żarówek na klatce schodowej.
Do obowiązków administratora budynku należą czynności zapewniające prawidłowe funkcjonowanie obiektu:
- kontrola stanu technicznego nieruchomości,
- prace konserwatorskie,
- usuwanie awarii,
- pobieranie opłat czynszowych od mieszkańców,
- dbanie o czystość i bezpieczeństwo terenu nieruchomości, a zwłaszcza jego części wspólnych.
Administrator podlega pod zarząd wspólnoty, wykonuje zlecone przez niego zadania i załatwia bieżące sprawy lokatorów.