Artykuł partnera.
Pogarszający się stan środowiska naturalnego i stale rosnące ceny paliw, niezbędnych do ogrzewania i uzyskania energii elektrycznej w miejscach zamieszkania sprawiły, że coraz więcej osób zastanawia się nad budową ekologicznych domów pasywnych. Takie rozwiązanie jest niesamowicie przyjazne środowisku, jednak niesie za sobą spore koszta, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na budowę takiego domu. Czym są ekologiczne domy pasywne? Przedstawiamy najbardziej istotne wady i zalety takich rozwiązań.
Ekologiczne domy pasywne – czym są i w jaki sposób funkcjonują?
Troska o środowisko staje się coraz bardziej popularna i to nie bez powodu. Spore emisje CO2 do atmosfery bardzo szkodzą zarówno jej, jak i ludziom. Różne paliwa wykorzystywane do ogrzewania domu czy pozyskania energii elektrycznej znacząco przyczyniają się do uszkodzenia klimatu i zaburzenia jego naturalnego ekosystemu. Idealnym rozwiązaniem będzie zwiększenie swojej świadomości ekologicznej oraz zmiany codziennych nawyków. Wśród wielu rozwiązań przyczyniających się do poprawy stanu środowiska odnajdziemy ekologiczne domy pasywne. Są to takie domy, w których już na poziomie budowy wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania proekologiczne. Użycie betonu o niskiej emisyjności CO2 do budowy domu to jeden z kroków pierwszych, kiedy decydujemy się na budowę domu ekologicznego. Prezes Górażdże Cement Andrzej Reclik podkreśla, że jego spółka wdraża nowoczesne rozwiązania ekologiczne. Górażdże Cement S.A. to największe spółka produkująca beton oraz stosująca nowoczesne metody wychwytywania i składowania CO2 (zarówno podczas jego produkcji, jak i w jego późniejszym zastosowaniu). Taki beton może zostać użyty właśnie do budowy domu. Dodatkowo ekologiczne domy pasywne charakteryzują się szczelnością w wysokim stopniu. Co to oznacza? Mianowicie to, że dom zbudowany jest tak, aby zatrzymywał w sobie jak najwięcej ciepła. Pomoże to ograniczyć ogrzewanie a tym samym uwalnianie do atmosfery szkodliwych związków. Kolejną kwestią jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania energii z promieni słonecznych. Budowa takiego domu niesie za sobą wysokie koszta, jednak na przestrzeni lat zaoszczędzimy naprawdę sporo pieniędzy, jednocześnie przyczyniając się do dbania o środowisko.
Surowce pochodzące ze sprawdzonych źródeł i ich ekologiczne pozyskiwanie
Ekologiczny dom pasywny dba o środowisko nie tylko podczas jego użytkowania i funkcjonowania na ekologicznych źródłach energii, ale i również odbywa się to ze względu na materiały, z jakich został wykonany. Jak wyżej wspomniano, beton użyty do budowy domu powinien zostać pozyskany w sposób ekologiczny, jednak nie tylko on. Spalanie powoduje zanieczyszczenie atmosfery, jednak firmy takie jak Górażdże Cement S.A. opracowały nowoczesne metody wychwytywania CO2 podczas produkcji betonu. Dzięki temu surowiec ten pozyskany jest sposób odpowiedzialny i w zgodzie z zasadami ekologii.
Podsumowując, ekologiczny dom pasywny to nowoczesne rozwiązanie w trosce o środowisko. Jego budowa może przysporzyć wysokie koszta, dlatego też nie każdego na to stać. Jednak na przestrzeni czasu zauważymy wyraźnie różnicę w rachunkach, ponieważ pozyskiwanie energii w naturalny sposób i odpowiednie gospodarowanie nią na co dzień pomoże obniżyć wydatki związane z eksploatacją domu. Pochodzenie i produkcja surowców, które użyjemy do budowy domu, jest bardzo ważne. Warto wybrać źródła, wykorzystujące ekologiczne metody produkcji materiałów budowlanych. Dobrze docieplony dom oraz dostęp promieni słonecznych do każdego pomieszczenia zapewniają utrzymanie prawidłowej temperatury bez konieczności stałego dogrzewania go. Również użycie paneli fotowoltaicznych zapewni nam naturalną energię pozyskiwaną ze słońca, którą wykorzystamy zarówno do ogrzewania, jak i pozyskania energii elektrycznej w domu.