Szykowny murek w ogrodzie jest oczywiście ozdobą ogrodu, ale nie jest to jego jedyna funkcja. Pytanie jednak, z czego taki murek zbudować i czy każdy materiał tak samo dobrze się sprawdzi? Równie istotna, jak dobór materiałów jest także skala skomplikowania murku ogrodowego. Niektóre są łatwe do wykonania, ale inne może wykonać jedynie fachowiec.
Z czego powstają i jakie są funkcje murków ogrodowych?
Murki ogrodowe są budowane m.in. w celu wyrównania gruntu na terenie pochyłym albo pagórkowatym, a także po to, by zróżnicować teren płaski. Murki obramowują tarasy ogrodowe zapobiegając obsuwaniu się ziemi, umacniają pochyłości i skarpy oraz pozwalają oddzielać strefy, np. warzywniak od kwietnika. Ponadto są dekoracją i stanowią ważne elementy aranżacji całego ogrodu. Murki w ogrodzie mogą powstawać na wiele sposobów, na sucho i na mokro, a wyróżnić spośród nich można:
- murki kwiatowe – są to de facto nasypy zbudowane z ziemi, w której posadzona jest utrzymująca skarpę niska roślinność. Stosuje się gatunki odporne na trudne warunki środowiskowe;
- murki murowane oporowe – budulcem mogą być kamienie polne, granit, cegły, albo bloczki betonowe połączone zaprawą cementową;
- murki suche oporowe – układane bez zaprawy bloczki fundamentowe, a także kamienie łupane i kamienne ciosy;
- murki oporowe betonowe wylewane – wymagają fundamentu, szalunku oraz zbrojenia, które następnie jest zalewane betonem;
- murki oporowe prefabrykowane – są zbudowane z donic bez dna wypełnionych ziemią, zwanych kształtkami. W środku sadzi się wybraną roślinność;
- murki z gabionów – są to zazwyczaj kamienie albo drewno, np. baliki, które są włożone w specjalne konstrukcje (klatki zw. gabionami) wykonane z metalu albo z tworzywa sztucznego.
Czym są murki z gabionów
Temu ciekawemu rozwiązaniu warto się przyjrzeć nieco szerzej, gdyż ciągle jeszcze na naszych polskich posesjach gabiony są elementem nowym. Są to murki suche, gdyż nie używa się w nich zaprawy, a stabilność zapewnia obramowanie z metalu albo (rzadziej) z tworzywa sztucznego, wykonane z drutu. Poglądowo gabiony przypominają kojce dla psów.
Murki z gabionów mogą być rozmaitych rozmiarów, a także być wkopywane w ziemię, stać na przygotowanym uprzednio fundamencie albo na gołej ziemi (niepolecane). Do środka takiej siatki (gabionu) wkładane są różnej wielkości kamienie – ozdobne, łupane, czy otoczaki pożądanej frakcji pozyskane ze żwirowni. Do gabionu można również wkładać drewno, np. baliki, ale wówczas niezbędne jest na gabionie zadaszenie. Ten przybyły do nas z Francji i Niemiec typ murków ogrodowych może służyć jako:
- standardowe ogrodzenie części albo nawet całości posesji;
- panel pochłaniający dźwięki z ulicy (z wypełnieniem drewnianym);
- rodzaj skarpy, na której górze umieszczona zostanie warstwa ziemi i posadzone w niej rośliny;
- ławka ogrodowa, gdy na szczycie niskiego murku gabionowego umocujemy deskę albo inne siedzisko.
Murki gabionowe mają też taką zaletę, że mogą przybierać nie tylko formy płaskie, równolegle do terenu, ale również skośne. Dodatkową zaletą jest możliwość wymiany rodzaju wypełnienia. Wystarczy wtedy wyjąć je, zebrać do worków np. typu big bag, i wsypać nowe.