Marzeniem wielu osób jest posiadanie własnego mieszkania. Jednak nie brakuje zwolenników wynajmu, którzy cenią sobie elastyczność, wolność oraz brak zobowiązań. Jednak, czy któraś opcja jest obiektywnie lepsza? Na co warto się zdecydować?
Jakie są zalety i wady najmu? Czy on się opłaca?
Wynajem zapewnia większą elastyczność, która przekłada się m.in. na większą mobilność. W krótkim czasie możesz sprawdzić różne lokalizacje, w różnych miejscowościach. Dzięki temu możesz dostosować wynajmowany lokal do aktualnych potrzeb i możliwości.
Ponadto wynajmując mieszkania w różnych blokach, różnych miejscowościach wiesz, co Ci się podoba. Doświadczenia ułatwiają podjęcie decyzji o ewentualnym zakupie mieszkania w przyszłości. Dzięki temu wiesz, na co zwrócić uwagę, podczas przeglądania ogłoszeń na specjalnych serwisach.
Ponadto wynajem mieszkania to brak zobowiązań. Jeśli Twoja sytuacja finansowa się pogorszy, to nie masz pętli na szyi – możesz po prostu zmienić mieszkanie na tańsze. Osoby pracujące zdalnie są tu szczególnie uprzywilejowane, bo mogą przenieść się do miejscowości o niższych kosztach utrzymania.
Ponadto, żeby rozpocząć wynajem nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Zwykle wystarczy niewielka kaucja, żeby móc się wprowadzić.
Natomiast przeciwnicy wynajmu najczęściej zwracają uwagę na to, że czynsz można przeznaczać na spłatę kredytu. Koszty wynajmu należy traktować tylko jako wydatek, nie mają one nic wspólnego z inwestycją, ponieważ nie zyskujesz praw własności do lokalu.
Ponadto wynajmując, masz mniejsze możliwości ingerencji w wygląd mieszkania. A znaczną część zmian musisz dyskutować z właścicielem. Trzeba także pamiętać, że prawa do lokalu ma właściciel i tak samo, jak Ty możesz zrezygnować z wynajmu, tak samo on może wypowiedzieć umowę lub podnieść czynsz.
Czy warto kupować mieszkanie? Jakie są wady i zalety inwestycji we własny lokal?
Przede wszystkim kupno własnego mieszkania można potraktować jako inwestycję. Oczywiście ceny mieszkań potrafią maleć, jednak ogólnie rzecz biorąc to dobry sposób na ulokowanie kapitału. W długoterminowej perspektywie mieszkania zwykle zyskują na wartości. Wyjątkiem są kryzysy oraz lokale w słabej lokalizacji.
Ponadto, pomimo że mieszkanie zmniejsza mobilność, to możesz je wynająć, a nawet sprzedać. Chociaż trzeba zaznaczyć, że wymaga to znacznie więcej pracy. Dochodzą także względy emocjonalne – we własne mieszkanie inwestujesz pieniądze, urządzasz tak, jak chcesz, dlatego trudniej jest je opuścić, niż wynajmowany lokal.
Własne mieszkanie to także większe bezpieczeństwo (zwłaszcza przy spłaconym kredycie). Nie jesteś uzależniony od właściciela, masz zapewniony dach nad głową. Dodatkowo jako właściciel możesz w pełni decydować o jego wyglądzie – robić przemeblowanie, remont generalny, odświeżyć kolor ścian.
Inwestycja we własne mieszkanie ma także wady. Poza wspomnianą wcześniej mniejszą mobilnością należy zauważyć, że najczęściej mieszkania finansujemy poprzez kredyt hipoteczny. Oznacza to konieczność posiadania wkładu własnego, a także odpowiedniej sytuacji finansowej, która zapewni odpowiednią zdolność finansową.
Ponadto kredyt hipoteczny to obciążające wyzwanie. Gdy pojawią się problemy finansowe wpływające na problemy ze spłatą kredytu, to będą one znacznie bardziej stresujące. Dodatkowo ostatnie miesiące pokazują, że raty kredytowe przy zmiennym oprocentowaniu mogą znacząco rosnąć w czasach kryzysu. Przez to wynajem, zwłaszcza w perspektywie krótkoterminowej może mniej obciążać domowy budżet.
Jako właściciel nieruchomości także ponosisz koszty umeblowania, wyposażenia ewentualnych remontów oraz napraw usterek. W przypadku wynajmowanych lokali często znaczna część tych wydatków Ciebie nie dotyczy.