Cyprysy to piękne, ozdobne rośliny z rodziny drzew iglastych, które najczęściej spotykane są w polskich ogrodach, pełniąc w nich funkcję żywopłotu. Niektóre gatunki cyprysów świetnie nadają się do hodowli doniczkowej, a odpowiednio zadbane cyprysy na balkonie, potrafią doskonale ożywić jego powierzchnię, dodając jej niepowtarzalnego charakteru. Co warto wiedzieć na temat hodowli doniczkowej tych drzewek, i jakie warunki należy im zapewnić? O tym w dzisiejszym artykule.
Rodzaje cyprysów nadających się do hodowli doniczkowej
Jeżeli cyprys w doniczce marzy nam się już od dłuższego czasu, i chcemy umieścić go na balkonie, warto wiedzieć, że nie wszystkie gatunki nadają się do takiej hodowli. Cyprysy z natury wyrastają na dość wysokie drzewa, dlatego należy wybrać gatunek, który łatwo jest przycinać i kontrolować jego wysokość.
Jeżeli zdecydujemy się na odmianę, która naturalnie osiąga nawet kilkadziesiąt metrów wysokości, to jej uprawa w doniczce może skończyć się albo uschnięciem, albo koniecznością przesadzenia drzewka do ogrodu.
Cyprys w doniczce – jaką odmianę wybrać?
Najlepszymi odmianami, jakie nadają się do hodowli doniczkowej są:
- Cyprys Cupressus macrocarpa „Goldcrest” – typowe cyprysy kolumnowe, które mają złociste igiełki wydające przyjemny, cytrynowy aromat. Jest to odmiana wielkoszyszkowa, która wymaga specjalnej pielęgnacji, regularnego podlewania oraz zraszania gałązek wodą. Cyprys domowy hodowany w doniczkach nie wytwarza jednak szyszek. Odpowiednia pielęgnacja i nawożenie ziemi doniczkowej pozwoli utrzymać roślinę w ryzach, nie rozrośnie się więcej niż na 3 metry.
- Cyprysik „Saligna Aurea” – mini wersja klasycznego cyprysa, o złocisto zabarwionych igłach. Przybiera rozłożystą, luźną formę rozgałęzień, może urosnąć do 2 metrów. Wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na okres zimowy, jest mało odporny na mróz.
- Cyprys „Karoonda” – kolejne cyprysy kolumnowe, które zdecydowanie są najpopularniejszą wersją do hodowli doniczkowej. Odmiana ta ma soczyście zielony kolor i dość zbitą formę rozgałęzienia. Dobrze czuje się w nasłonecznionych miejscach na balkonie, jednocześnie potrzebuje regularnego i obfitego podlewania.
Te trzy gatunki cyprysów najlepiej czują się w hodowli doniczkowej. Jednak decydując się na zakup jakiejkolwiek odmiany cyprysów w internetowym sklepie ogrodniczym, warto wcześniej skonsultować się wyspecjalizowanymi pracownikami, którzy podpowiedzą nam, jaka odmiana będzie najlepsza, zwłaszcza, że internetowy sklep ogrodniczy https://www.podkarpackiesady.pl/39-cyprysy odmian cyprysów ma bardzo dużo.
Warunki uprawy cyprysów w doniczkach
Kolejnym kluczowym krokiem, tuż po wybraniu odpowiedniego gatunku cyprysa do hodowli doniczkowej, jest zdobycie wiedzy na temat odpowiedniej uprawy oraz warunków, jakich wymagają cyprysy do zdrowego i szybkiego wzrostu. Najlepiej jest zakupić duże doniczki z podstawkami i dziurami w dnie, które umożliwią odprowadzanie nadmiaru wody. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ziemię, w której posadzimy nasz cyprys w doniczce. Gleba powinna być żyzna i bogata w próchnicę. Może być również piaszczysta – dla tej rośliny nie ma to większego znaczenia. Znaczenie ma jednak nasłonecznienie, na które bardzo źle reagują te drzewka. Należy również unikać zbyt zasadowej gleby o współczynniku pH ponad 7, ponieważ cyprysy na balkonie w takich warunkach może szybko obumrzeć.
Przed przesadzeniem cyprysów można poprawić kwasowość gleby w doniczkach odpowiednim torfem, który oferuje praktycznie każdy internetowy sklep ogrodniczy. Cyprys na balkon z reguły kupimy już w doniczce, jednak sklepowa doniczka nie powinna stanowić docelowego miejsca rozrostu. Cyprysa należy przesadzić po otrzymaniu rośliny ze sklepu i obficie podlać go, ustawiając od razu w nasłonecznionym miejscu. Umożliwimy mu tym samym szybszą adaptację do nowych warunków.
Cyprys na balkon i jego pielęgnacja
Po spełnieniu minimalnych warunków, związanych z glebą i jej nawożeniem, prawdziwa pielęgnacja cyprysów tak naprawdę dopiero się zaczyna. Mimo że są to rośliny nie wymagające sporej uwagi, trzeba zapewnić im odpowiednie środowisko rozwoju. W przeciwnym razie rośliny szybko zaczną więdnąć i ostatecznie uschną.
Cyprys na balkon wymaga nasłonecznionego stanowiska, jednocześnie osłoniętego przed wiatrem. Dodatkowo jesienią i zimą rośliny te nie powinny być podlewane za często, jednak w razie konieczności należy użyć ciepłej wody rozmieszanej z odpowiednim nawozem do cyprysów.
Dodatkowo warto zadbać, aby substrat nie wysechł zimą czy jesienią, bo to oznaczać będzie szybkie uschnięcie dla cyprysa. Przycinanie tej rośliny powinno odbywać się jedynie wiosną, ponieważ jest to najlepszy czas na regenerację po okresie jesienno-zimowym.
Cyprysy w doniczce – przycinanie
Obcięcie starych pędów pozwoli na szybsze wykształcenie się nowych, i optyczne zagęszczenie rośliny. Jest to również ważne ze względu na konieczność panowania nad wysokością i rozłożystością, ponieważ mimo że jest to cyprys domowy hodowany w doniczce, to naturalne jego właściwości mogą wpłynąć na wysokość drzewka.
Wiosną zaleca się mocno przyciąć drzewko z wysokości – nie zaszkodzi mu to w żaden sposób, a pomoże panować nad jego formą i rozłożystością. W okresie zimowym niektóre gatunki wystarczy zabezpieczyć przed mrozem za pomocą trocin sosnowych czy specjalnych filców, inne natomiast należy przenieść w miejsce w którym temperatura wynosi nie mniej niż 10 stopni Celsjusza. By mieć pewność co do tej kwestii, kiedy nabywamy sadzonki cyprysów lub już wykształcone drzewka, warto dopytać odnośnie odpowiedniego zachowania zimą względem tych drzewek. Warto również obserwować naszego cyprysa – jeżeli ma znacznie przerzedzone gałązki na dole przy korzeniach, może to oznaczać że brakuje mu odpowiedniego nasłonecznienia. Powinno się go wówczas przenieść w zaciszne, ale dobrze nasłonecznione miejsce, by odzyskał swoją równowagę i znów zaczął zdrowo rosnąć.
Gdzie kupić sadzonki cyprysów?
Istotne jest to, gdzie zakupimy nasze nowe sadzonki cyprysów do ozdoby tarasu czy balkonu. Warto wybierać sprawdzone sklepy internetowe i stacjonarne. Wiele osób będzie wolało osobiście udać się do stacjonarnego sklepu ogrodniczego, by ocenić na miejscu stan zakupywanych roślin, inni z kolei, doceniając komfort zakupów za pośrednictwem Internetu, gdzie rośliny otrzymają w dostawie do domu, wybiorą właśnie tę formę pozyskania roślin.
Ważne jest to, by wybrać renomowany sklep, który oferuje najwyższej jakości zadbane rośliny oraz sadzonki, ponieważ to w dużej mierze wpływa na ich późniejszy rozwój i hodowlę już w naszych domowych warunkach. Nie bez znaczenia pozostaje również zakup dobrych jakościowo nawozów i torfu, które zadbają o dostarczenie składników odżywczych naszym cyprysom – powinny być to dedykowane produkty dla danego gatunku cyprysa.
Jak rozmnożyć cyprysa w doniczce?
Kiedy nasze cyprysy w doniczce szybko i zdrowo rosną, zwykle chcemy je rozmnożyć, by móc powiększyć naszą kolekcję roślinną na tarasie czy balkonie. Proces rozmnażania cyprysa jest dość prosty, wystarczy z dojrzałego drzewka obciąć gałązkę o długości maksymalnie 20 cm, najlepiej z okolic pnia rośliny. Następnie usunąć igiełki tak, by gałązka była całkowicie łysa, i dokonać kilku nacięć, najlepiej ostrym nożem czy żyletką. Po tym zabiegu wystarczy umieścić gałązkę w doniczce wypełnionej piaskiem i torfem w równej proporcji, i obficie podlać.
Należy pamiętać, by gałązkę umieścić w pionowej pozycji i dobrze zabezpieczyć przed nachylaniem się. Kolejnym krokiem jest zadbanie o wysoką temperaturę naszej sadzonki oraz regularne i obfite podlewanie, ponieważ to zapewni jej wypuszczenie pędów które pozwolą nam przesadzić gotową już sadzonkę do odpowiedniej donicy. Okres oczekiwania na w pełni rozwiniętą sadzonkę to około 2-3 miesiące. Po tym czasie można już spokojnie przesadzać ją nie tylko do donicy, ale również do ogrodu.
By uchronić cyprysa przed szkodnikami i chorobami, konieczna jest obserwacja drzewek. Niestety współcześnie nie istnieje jeszcze skuteczne lekarstwo na najczęstsze choroby cyprysów, dlatego pozostaje obcinać zainfekowane gałęzie z nadzieją, że to pomoże drzewku w regeneracji i dalszym wzroście.
Może się zdarzyć również choroba korzeni, która będzie wykazywała mocne objawy na zewnątrz drzewa, w postaci żółknięcia igiełek i obumierania gałązek. Warto wówczas zakupić odpowiednie preparaty chemiczne, które dostępne są w praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym.
Źródła:
- 500 roślin doniczkowych – charakterystyka, wymagania, Małgorzata Mederska, wyd. SBM z o.o., 2020 r.,
- https://www.ikonastylu.pl/stylowy-ogrod-z-cyprysami-w-roli-glownej/.