Tulipany pięknie ozdabiają nasze ogrody w kwietniu, maju, a odmiany późne nawet w czerwcu. Jednak samo posadzenie cebulek tulipanów, to nie wszystko, aby mogły pięknie rosnąć. Trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, a więc nasłonecznione stanowisko i stale lekko wilgotną glebę. Czego jeszcze potrzebują cebulki tulipanów?
Kiedy sadzić tulipany?
Sadzenie tulipanów trzeba zaplanować na koniec września lub początek października. Wtedy są najlepsze warunki dla cebul, które przed zimą muszą zgromadzić odpowiednią ilość składników odżywczych. Ponieważ tulipany zimują w glebie trzeba zapewnić im właściwe warunki po tym okresie do wzrostu. Nie można liczyć tylko na naturę i warto nawozić glebę, aby tulipany mogły pięknie urosnąć. Już w marcu trzeba zabrać się za nawożenie tulipanów, które zaczynają rosnąć. Pomóc może nawóz azotowy, gdyż tego pierwiastka kwiaty potrzebują do wzrostu. W przypadku gleb bardziej kwaśnych, trzeba użyć mocznika lub saletrzaku do nawożenia, natomiast gleby lekko zasadowe można zasilić siarczanem amonu. W okresie kwitnienia tulipanów używamy z kolei nawozów zawierających potas i fosfor. Dzięki temu możemy cieszyć się pięknymi kwiatami.
Tulipany – jak zaplanować ogród?
Choć tulipany sadzi się jesienią, to nie wszystkie odmiany kwitną o jednej porze, co jest korzystne, gdy chcemy dłużej cieszyć się kwiatami w ogrodzie, bowiem poszczególne odmiany przekwitają po dwóch-trzech tygodniach. Zatem najlepiej wybrać odmiany wczesne, średnie i późne. Cebulki tulipanów należy sadzić na głębokości około 12 cm i w podobnych odstępach. Zapewni to lepszy wzrost roślin, a także cebulek przybyszowych.
Cebulki tulipanów – kiedy wykopywać i jak przechowywać?
Po przekwitnięciu należy jeszcze pozostawić cebulki tulipanów w ziemi. Należy rzecz jasna usunąć zwiędnięte kwiatostany, jednak liście koniecznie trzeba zostawić. Zielone liście są bowiem źródłem mikroelementów niezbędnych do wzrostu cebul. Muszą otrzymać odpowiednią dawkę, która pozwoli im przetrwać zimę. Dlaczego zatem należy wykopywać je z ziemi? Związane jest to z przesuwaniem się w głąb ziemi cebulki macierzystej, która pozostawia miejsce dla cebulek przybyszowych. Niestety te cebulki nierzadko atakują choroby, a ponieważ chce się uniknąć rozprzestrzenienia się grzybów, po zeschnięciu się liści, wykopuje się cebule z ziemi. Potem należy dokonać ich oględzin, sprawdzić czy nie ma na nich plam, które mogą świadczyć o chorobach. Po dokonaniu selekcji należy umieścić je na ok. 2 tygodnie w ciepłym miejscu o temperaturze 22-25 stopni i dużej wilgotności, sięgającej 70%, a następnie przenieść je do temperatury 15-18 stopni i podobnych warunków wilgotności, a w drugiej połowie okresu przechowywania, przed sadzeniem jesienią, w niższej o około 3 stopnie. Dzięki temu cebulki tulipanów stopniowo przystosowują się do warunków, jakie będą miały w glebie.
Cebulki kwiatów dostępne na https://cebulki-kwiatowe.pl/Tulipany.
Zaprawianie tulipanów przed ponownym posadzeniem
Samo przechowywanie tulipanów w odpowiedniej temperaturze nie gwarantuje jeszcze sukcesu, czyli obfitego kwitnienia po zimie. Przed posadzeniem warto zaprawić cebulki tulipanów i w ten sposób bezpośrednio przygotować do umieszczenia w glebie. Dzięki temu mają one mniejsze skłonności do chorowania. Moczenie w preparacie do zaprawiania przez około pół godziny zapewni lepszą ochronę dla cebulek. Ponadto można jeszcze w jeden sposób zapewnić piękne kwitnienie cebulek tulipanów nie tylko przez jeden rok, dzięki zastosowaniu specjalnych koszyczków do sadzenia cebulek. Dzięki umieszczeniu w nich zakupionych cebulek można liczyć, że nie uszkodzi się ich przy wykopywaniu późną wiosną lub na początku lata. Należy pamiętać, że najpierw wykopuje się cebulki wczesnych tulipanów, których liście już przekwitły, a następnie kolejne odmiany, zgodnie z ich cyklem wegetacji.
Oczywiście, w sytuacji suszy, tulipany należy podlewać, uważając by nie podlać ich zbyt mocno, gdyż cebule mogą zacząć gnić. Aby zatem osłonić je przed większymi ulewami jesienno-zimowymi należy przykryć je warstwą kory. Postępowanie według powyższych wskazówek pozwoli cieszyć się z pięknych i dorodnych kwiatów tulipanów na wiosnę. Warto zatem zdobyć się na odrobinę wysiłku, by kwiatowy ogród zachwycał nie tylko przez jeden sezon. Trzeba pamiętać, że tulipanów nie sadzi się w miejscu, gdzie rosły wcześniej inne rośliny cebulowe.