Współczesna aranżacja wnętrz to już nie tylko ustawienie sofy, telewizora i stolika kawowego. Zależy nam na wnętrzach oryginalnych i spersonalizowanych. Coraz większą wagę przywiązujemy do dodatków. Szukamy tych wykonywanych na nasze indywidualne zamówienie, aby przestrzeń domowa wyróżniała się na tle innych. Najbardziej popularnymi dodatkami do wnętrz są dzieła sztuki. A jak można wprowadzić sztukę do domu?
Rodzaje sztuki we wnętrzach mieszkalnych
Każdy może wprowadzić sztukę do swojego domu. Można zdecydować się na:
- galerię ścienną,
- obraz na zamówienie,
- rzeźbę wolnostojącą.
Chyba najbardziej popularną formą, w jakiej przemycamy sztukę do naszych domów jest galeria. Może być zbudowana z naszych zdjęć, grafik, obrazów a nawet robótek ręcznych zamkniętych w ramkach. Mimo iż musimy włożyć dużo pracy w jej wykonanie, bo trzeba wybrać zawartość ramek, następnie dopasować oprawy i passe partout, i na koniec to wszystko zawiesić w wybranej kompozycji, to jest to chętniej wybierana forma niż obraz na zamówienie.
Ta druga forma cieszy się coraz większą popularnością, ale wciąż czujemy pewien opór przed zamawianiem obrazów. Dlaczego? Obraz na zamówienie jest produktem ekskluzywnym. Boimy się, że nie posiadając żadnej wiedzy w temacie sztuki, nie będziemy potrafili przekazać autorowi czego oczekujemy. Nie warto się jednak bać, współcześni artyści są nieco bardziej ludzcy niż twórcy renesansowi czy barokowi. Wystarczy zaufać ich kreatywności.
Jeszcze innymi formami wystawy w naszych domach są rzeźby. Wymagają one przestrzeni, więc nieliczni mogą sobie na to pozwolić. Ale taka rzeźba umieszczona w przestrzeni domowej jest czymś bardzo oryginalnym.
Obraz jako akcent?
Sztuka musi pasować do wnętrza. Mieszkanie to nie galeria sztuki współczesnej, tylko miejsce do życia. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Jeśli decydujemy się na obraz na zamówienie, warto postawić na pojedyncze dzieło sztuki w pomieszczeniu. Wtedy możemy podkręcić charakter i styl wnętrza. Świetnym przykładem jest barwny, kubistyczny obraz w monochromatycznym, nowoczesnym mieszkaniu. Takie kontrastowe zestawienie to zabieg, którego nie powstydziłaby się żadna galeria sztuki. Jeśli koniecznie chcemy mieć więcej obrazów, to lepiej postawić na bardziej stonowaną kolorystykę.
Jeśli chcemy stworzyć w mieszkaniu wystawę z grafik i obrazów, to warto wybrać jedną, ogólnodostępną przestrzeń i płaszczyznę, gdzie zawisną wybrane okazy. Galeria sztuki na kilku ścianach może być nieco przytłaczająca. Najczęściej stawiamy na ścianę w holu, czy w salonie za sofą.
Jak podkreślić ścienne dzieła sztuki?
Sztuka we wnętrzach mieszkalnych wymaga specjalnej oprawy. Każda galeria sztuki współczesnej wie, że najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie wystawy. Tą samą zasadą powinniśmy kierować się w naszych domach. Warto dodać kinkiet nad obrazem ze światłem o neutralnej barwie. Jeśli jednak nie planujemy przeróbek elektrycznych, można wykorzystać istniejące oświetlenie i skierować jeden z reflektorów kierunkowych montowanych na suficie, do oświetlenia galerii.
Jeszcze jednym elementem, który wpływa na odbiór sztuki jest trik podpatrzony w galerii sztuki współczesnej. Obrazy o jasnej kolorystyce umieszczane są na ścianach malowanych na ciemne kolory. I odwrotnie. Dzięki takiemu zabiegowi galeria czy obraz na zamówienie zostają lepiej wyeksponowane.
Każde wnętrze nabierze stylu jeśli umieścimy w nim sztukę. Warto wybrać formę najbardziej odpowiednią dla swojej estetyki. Bardzo ważne jest też odpowiednie podkreślenie obrazu lub galerii światłem i kontrastowym tłem.
Artykuł powstał we współpracy z: https://sztukadlaludzi.pl