Drewno to od wieków jeden z najpopularniejszych materiałów używanych do budowy stropów. Trudno się temu dziwić. Jest ono praktyczne, lekkie, a przy tym ma estetyczny, naturalny wygląd. Jednak jak każdy materiał, ma również swoje wady. Warto przyjrzeć się wszystkim za i przeciw zanim zdecyduje się na strop drewniany z belek.
Zastosowanie stropów drewnianych
Stropy drewniane stosuje się zarówno w budynkach z bali, jak też murowanych. Pomimo prostego montażu bez konieczności używania specjalistycznych maszyn, konstrukcja ta wymaga dokładności. Belki stropowe wykonuje się z litego drewna lub prefabrykowanych elementów (jak płyta OSB). Te pierwsze stosuje się najczęściej w przypadku kiedy belkowanie sufitu ma być widoczne. Przy zakrytym, wykorzystuje się prefabrykowane drewno. Belki stropowe mają najczęściej wymiary między 20 a 40 cm wysokości, 8 a 20 cm szerokości i do 15 m długości. Poszczególne belki rozstawia się szeroko – w granicach pomiędzy 60 a 150 cm. W przypadku murowanych budynków, strop montowany jest zwykle pod górną kondygnacją
Inne rodzaje stropów drewnianych
Poza najbardziej powszechnym stropem belkowym, wyróżnia się również stropy żebrowe oraz łączące belki z żebrami, stropy belkowo-żebrowe. Stropy żebrowe od belkowych różni zastosowanie w konstrukcji ciasno rozstawionych żeber z drewna. Łączące właściwości obu – stropy belkowo-żebrowe pozwalają na zaoszczędzenie materiałów kosztem czasu, którego trzeba poświęcić więcej na jego wykonanie. Belki stropowe drewniane pełnią w tej konstrukcji rolę wsporników.
Wykonanie stropu drewnianego
Aby wykończyć montowanie stropu z belek, można zastosować ślepą podłogę. Jest to najtańszy a zarazem jeden z najprostszych sposobów na wykończenie i wypełnienie stropu. W zależności od potrzeb oraz środków, można w tym celu zastosować płyty OSB, lub drewniane deski. Montuje się je do belek, po czym układa posadzkę. Aby ograniczyć emisję dźwięków, warto zastosować dodatkowo podkład filcowy, a także wełnę mineralną. Nie zapewnia to jednak wystarczającej izolacji akustycznej, kiedy użytkowane są również wyższe kondygnacje. Aby lepiej tłumić dźwięki, warto zainwestować w ślepą podłogę z trwalszych i grubszych desek, albo podwójnej warstwy płyt OSB z dodatkowym filcem. Na tak wykonanej ślepej podłodze kładzie się pływającą podłogę z desek bądź płyt, a dopiero na obu warstwach wykłada się podłogę właściwą. Zajmuje to więcej czasu, ale daje również lepsze rezultaty.
Zalety i wady stropów drewnianych
Strop drewniany z belek jest stosunkowo tani, a przy tym prosty i szybki w konstrukcji. Po jego wykonaniu można przejść bezpośrednio do dalszych prac, ponieważ nie wymaga on przeprowadzania prac mokrych. Wprowadzając między belki stropowe wełnę mineralną, można zapewnić budynkowi dobrą izolację termiczną.
Niestety strop z belek ma również swoje minusy. Drewno nie jest w stanie zatrzymać w stu procentach wszystkich dźwięków. Pomimo swojej prostoty wymaga również dokładności oraz zastosowania wysokiej jakości materiałów, w przeciwnym razie belki stropowe mogą po czasie pękać i skrzypieć. Zaniedbane drewno jest również podatne na ataki korników oraz pleśni. Jednak do najważniejszych wad tej konstrukcji zalicza się niewielką odporność na bardzo duże temperatury i łatwopalność.
Dobrze wykonany strop drewniany z belek może cieszyć oko lokatorów przez pokolenia. Jednak zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie wszystkie budynki pozwalają na montaż tego rodzaju stropu, dlatego poradź się fachowców, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.