Ciężko wyobrazić sobie salon lub pokój dzienny bez stolika, który jest nie tylko niezwykle praktycznym elementem wyposażenia, ale również swoistym domknięciem aranżacji pomieszczenia.
Ilość dostępnych na rynku modeli tego mebla sprawia, że zaczynamy się zastanawiać nad tym, czy dopasować go do reszty wyposażenia, tak, aby wszystko tworzyło spójną całość, czy może pójść w nieco inną linię stylistyczną i nadać pomieszczeniu charakteru za pomocą jego formy wizualnej?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze stolika kawowego?
To, co najbardziej istotne w przypadku stolika kawowego to rozmiar – mebel powinien idealnie wpisywać się swoją powierzchnią w urządzoną przestrzeń. Wypadałoby, aby wysokość stolika była zbliżona do posiadanych mebli wypoczynkowych, a odległość między nim a sofą bądź kanapą wynosiła minimum 50 cm – jest to optymalna ilość wolnego miejsca, dzięki której możliwe jest swobodne siedzenie i poruszanie się wokół stolika.
Przyjmuje się, że najlepiej wyglądają blaty, których długość jest równa około połowie lub dwóm trzecim długości sofy/kanapy. W zależności od stylu wnętrza możemy wybrać stolik kawowy, który będzie klasycznie piękny lub taki, którego design zaskoczy i zaintryguje. Ze względu na fakt, że stolik znajduje się zazwyczaj w centralnej części pokoju, nie sposób go przeoczyć – wybierzmy więc taki, który już z daleka będzie dobrze się prezentował i przykuwał uwagę, przykłady możemy znaleźć na: http://takemehome.pl/3-stoliki-i-lawy.
Nowoczesne stoliki kawowe, czyli jakie?
Styl nowoczesny kojarzy się przede wszystkim z minimalizmem, prostotą i pełną swobodą zastosowania oraz łączenia materiałów – tutaj na myśl przychodzą przede wszystkim jednolite drewno, stal oraz szkło. Geometryczne kształty a także lekkość konstrukcji – to cechy mebli, które znaleźć można w każdym skandynawskim lub industrialnym wnętrzu. Stoliki kawowe utrzymane w tej konwencji to zazwyczaj zgrabne, oryginalne kompozycje, w których dominuje połączenie solidnego, drewnianego blatu z wręcz delikatną podstawą (również drewnianą lub stalową), zazwyczaj różniących się od siebie kolorem na zasadzie kontrastu. Oryginalny efekt, jaki stwarzają nowoczesne formy pozwala na wkomponowanie takiego mebla w niemal każde, nawet odmienne stylistycznie wnętrze – jest on wtedy ożywieniem aranżacji i bez wątpienia dodaje uroku. Ciekawym rozwiązaniem są także zestawy stolików modułowych, różniących się od siebie kształtem i wielkością oraz tzw. stoliki pomocnicze, które umożliwiają praktyczne zagospodarowanie strefy odpoczynku. Poczucie komfortu i satysfakcji podczas przebywania w przejrzystym pomieszczeniu, w którym panuje harmonia i ład, bez wątpienia potwierdzają zasadę, że czasami mniej znaczy więcej!