Na rynku nieruchomości widzimy coraz więcej szklanych wykończeń. Szkło hartowane stało się bardzo popularnym materiałem budowlanym. Widzimy takowe konstrukcje nie tylko wewnątrz budynków, ale też na zewnątrz. Skąd wywodzi się ten fenomen?
Szkło hartowane
Zauważmy jedną bardzo ważną rzecz, większość takowych konstrukcji powstaje przy pomocy szkła hartowanego, które różni się od zwykłego szkła. Stosowane jest we wszelakich miejscach, gdzie mogłoby dojść do uszkodzenia. Hartowanie szkła sprawia, że staje się ono o wiele bardziej wytrzymalsze, przy zachowaniu swojego wyglądu. Co ważne, szkło hartowane przy uszkodzeniu nie rozbija się na ostre fragmenty, jak to niepoddane procesowi hartowania. Rozbija się ono na drobny pył, bądź stępione kawałki, które nie zagrożą nikomu. Taka zmiana sprawia, że znika kompletnie bądź w sporej części, ograniczając szansę na skaleczenie się tym szkłem przy jego zniszczeniu. Szkło hartowane przez swoją wysoką wytrzymałość oczywiście wymaga odpowiednich metod mocowania czy okuć. Zasada, która brzmi „na niektórych rzeczach nie warto oszczędzać” ma tu pełne zastosowanie. Jeśli chcemy aby nasza konstrukcja zachowała swoją funkcjonalność i przepiękny design warto nie oszczędzać na okuciach i zamiast tańszych odpowiedników zdecydować się na wysokiej jakości produkty. Z roku na rok szkło hartowane jest coraz to lepszej jakości, a produkty z niej robione są coraz lepsze i coraz piękniejsze. Dodatkowo szkło hartowane jest coraz bardziej popularne, możemy je znaleźć w coraz większej ilości domów na całym świecie.
Warto jest jednak powrócić do tematu. Popularności szkłu hartowanemu dodaje fakt, że jest ono wytrzymałe i wysoko funkcjonalne. Balustrady szklane zewnętrzne, mogą być jednym z przykładów ciekawych szklanych konstrukcji. Razem z uchwytami do szkła tworzą nie tylko zabezpieczenie ale też niesamowitą dekoracje budynku. Oczywiście warto zaznaczyć, że z uwagi na występujące wysokie naprężenie przy takich elementach warto jest skorzystać z przystosowanych do tego okuć.
Popularność szkła hartowanego zatem nie jest niczym niecodziennym. Rosnąca popularność minimalistycznych czy loftowych designów sprawia, że szkło jest i prawdopodobnie będzie częściej wykorzystywane w budownictwie na całym świecie.