Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek konstrukcje budowlane bez śrub. Są one ich nieodłącznym elementem. Bez nich nie byłaby również możliwa choćby budowa różnego rodzaju maszyn czy urządzeń. Co ważne, wyróżnić można wiele rodzajów śrub. Różnią się one od siebie m.in. specyfiką łączeń, budową czy wielkością. Niezależnie od rodzaju śruby, każda podlega konkretnej klasyfikacji. Warto zatem wiedzieć, że rodzaje śrub wyróżnia się dziś na rynku, jakie są ich normy oraz klasy wytrzymałości.
Jakie wyróżnia się rodzaje śrub?
Jak wspomniano, wyróżnić można przynajmniej kilka rodzajów śrub. To, co je różni to ich rozmiar, kształt łba oraz kształt gniazda. Do najpowszechniej stosowanych rodzajów śrub zaliczyć można:
- śruby z łbem – wyróżnia się tu śruby z łbem z uchem, łbem oczkowym, łbem stożkowym, łbem walcowym, łbem kulistym, łbem grzybkowym, łbem trójkątnym, łbem czworokątnym oraz z łbem sześciokątnym.
- śruby posiadające trzpień – wyróżnia się tu śruby posiadające trzpień zbliżony do średnicy gwintu, trzpień pasowany oraz trzpień równy średnicy gwintu.
- śruby z końcem płaskim, ciętym, stożkowym, wgłębionym oraz soczewkowym.
- śruby z gwintem na całej bądź części długości.
- śruby z gniazdem i bez gniazda.
Jak zatem widać, na rynku dostępnych jest naprawdę wiele rodzajów śrub. Dzięki temu możliwy jest wybór takich, które idealnie odpowiadać będą na konkretne potrzeby i oczekiwania w danym momencie. Pamiętać jednak trzeba, że niezależnie od tego, jaki rodzaj śrub się wybiera, wszystkie muszą spełniać wyznaczone normy i posiadać odpowiednią klasę wytrzymałości. Warto zatem zakupu dokonywać w sprawdzonych sklepach z tego typu asortymentem. Dobrym wyborem będzie np. sklep ze śrubami w Katowicach oferujący nie tylko same śruby ale także wkręty, nakrętki, dociski i podkładki.
Jakie wyróżnia się kasy wytrzymałości śrub?
Wszystkie dostępne na rynku śruby posiadają swój próg wytrzymałości. Od czego zależy wytrzymałość śrub? Przede wszystkim od tego, z jakiego materiału zostały wykonane oraz od zastosowanej do ich produkcji technologii, czyli od rodzaju obróbki cieplnej. Wśród parametrów, które określają wytrzymałość śrub, wskazać trzeba przede wszystkim na ich wytrzymałość na rozciąganie oraz na granicę plastyczności materiału, z którego są wykonane. Pod tym kątem wyróżnia się dziesięć klas wytrzymałości: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9 i 12.9. Najwyższą klasą wytrzymałości cechują się śruby wykonane ze stali węglowej, kwasoodpornej oraz nierdzewnej. Poddawane są obróbce na gorąco lub zimno, bądź obróbce wiórowej lub wiórowo-plastycznej. Wysoką klasę wytrzymałości posiadają także śruby poddawane hartowaniu.
Jakie normy muszą spełniać śruby?
Niezależnie od rodzaju śruby, każda z nich musi spełniać określone normy. Najważniejsze są trzy:
- norma DIN (opracowana przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny).
- norma PN (Polska Norma).
- norma ISO (opracowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną).
Przed zakupem konkretnego rodzaju śrub zawsze upewnić należy się, czy są one zgodne z przynajmniej jedną z tych norm. Wówczas można mieć pewność, że będą one wytrzymałe i spełnią swoje zadanie. Dodatkowo w przypadku śrub spełniających normę DIN, PN lub ISO można być również pewnym co do jakości konstrukcji, które powstały z ich wykorzystaniem. Pamiętać trzeba, że stosowanie śrub niespełniających wspomnianych norm oraz nieposiadających wysokiej klasy wytrzymałości może mieć wpływ na trwałość konstrukcji, które powstały przy ich użyciu. Zakup wysokiej jakości śrub to zatem dbałość o bezpieczeństwo.